خانه / برگزیده‌ها,

یک خوراکی طبیعی برای بهبود سریع سرماخوردگی

عسل
عسل

عسل یکی از توصیه‌های طبیعی برای بهبود سرماخوردگی است که گاه توصیه می‌شود به‌تنهایی یا همراه با کمی آب گرم و لیمو میل شود. حتی مصرف منظم این خوراکی شیرین در فصل سرما به پیشگیری از سرماخوردگی نیز کمک می‌کند. اما واقعا علت این تاثیر عسل در چیست؟

مطالعات مختلفی در مورد خواص عسل انجام شده است. براین اساس، محققان دانشگاه آکسفورد تاکید کردند که عسل روش درمانی طبیعی دارد زیرا خواص ضدمیکروبی آن تایید شده ‌است. البته توصیه می‌شود در مواردی مانند سرفه حاد کودکان از عسل به‌عنوان روش درمان تکمیلی استفاده شده و داروهای لازم نیز مصرف شود. 

در یکی دیگر از مطالعات، مبتلایان به سرماخوردگی دو گروه تقسیم شدند. گروه اول از داروهای مرسوم مانند مسکن، آنتی‌بیوتیک و… و گروه دوم فقط دارونما (محصولاتی بدون ترکیبات دارویی) استفاده کردند. برای هر دو گروه عسل نیز تجویز شد. مقایسه وضعیت سلامت هر دو گروه نشان داد که عسل تاثیر یکسانی بر هر دو گروه دارد و علائم عمومی سرماخوردگی مانند گرفتگی بینی، اشک‌ریزش و… بهبود یافت. البته عسل در کاهش دوره بیماری، دفعات و شدت سرفه نیز تاثیر داشت.  

محققان دریافتند عسل نسبت به داروهای معمول تاثیر بسیار بهتری در بهبود علائم عفونت‌های مجاری تنفسی فوقانی به‌خصوص سرماخوردگی دارد. توصیه می‌شود هنگام ابتلا به سرماخوردگی، یک قاشق مرباخوری عسل در دهان گذاشته ‌شود تا به‌تدریج عسل باز شود. این کار را باید چند بار در روز و قبل از خواب انجام داد. این توصیه به‌خصوص در موارد سرماخوردگی همراه با سرفه بسیار مفید است. 

اولین دیدگاه را بنویسید