خانه / برگزیده‌ها,

گیاهی با خواص ضد افسردگی، ترمیم کننده پوست، درمان کننده سنگ صـفرا والتهـاب کبـد

گل سرخ
گلاب

گل سرخ در بسیاری از مناطق ایران نیز به خوبی می‌روید، عصاره آن به رنگ زرد روشن با طعم کمی شیرین و عطر نافذ می‌باشد که به نام Rosa otto of شهرت دارد و مواد عمده و موثر آن شامل ۳۰ تـا ۴۰ درصـد Geraniol، ۲۰-۳۰ درصد Linalol، ۴۰ تـا ۶۰ درصد، Citronellol ۲۰-۲۵ درصد Stearoptene می‌باشد.

این عصاره از پوسـت و مخـاط قابل جذب بوده و تقریبـاً بـه طـور کامـل از دسـتگاه گـوارش جذب شده و مقداری نیز تجزیه شده و در کبـد متـابولیزه مـی شود و مقـداری هـم از طریـق ادرار دفـع مـی شـود.

عصاره گل سرخ کاهنده فعالیـت سیسـتم سـمپاتیک و تقویـت کننده سیستم پاراسمپاتیک می‌باشد. از خواص دیگری که برای آن ذکر گردیده است اثر ضد افسردگی، تنظیم کننده اشـتها، آرام بخش، ترمیم کننده پوست، ضد خشکی و خارش پوست، ضـد استفراغ، درمان کننده سنگ صـفرا، التهـاب کبـد، آسـم، سـرفه، ناتوانی جنسی و سرد مزاجی، سردرد و بیخوابی می‌باشـد و بـه روش خوراکی، استنشاقی و موضعی از راه پوست این دارو مـی تواند مورد استفاده قرار گیرد.

رضـایی و همکـاران در پژوهش خود با عنوان (مقایسه اثرات تسکینی، پیش بیهوشـی وضداضطرابی عصاره گل سرخ با دیازپام در موش صحرایی) بر روی ۳۶ موش نر نژاد ویستار نشان دادند که عصاره گل سـرخ دارای اثرات تسکینی، پیش بیهوشی و ضد اضطرابی است. گلاب را می‌توان معجزه طبیعت نامید خواص و فواید بسیاری در این عصاره قرار دارد که در درمان بسیاری از درد‌ها و بیماری‌ها می‌تواند موثر باشد.

گلاب معروفترین نوع عرقیات است که از گل سرخ گرفته می‌شود. گفته می‌شود که حضرت محمد (ص) از عطر این گل استفاده می‌نمودند و به همین دلیل گل سرخ را با نام گل محمدی نیز می‌شناسند فرآورده‌های این گیاه شامل گلاب، اسانس، گلبرگ و غنچه خشک می‌باشد. گلاب از گذشته تا کنون در مراسم مذهبی، انواع شیرینی جات سنتی، شستشوی اماکن مقدس وبعلت اثرات آرامش بخش و نشاط آور در مراسم تدفین در بین فرهنگ ایرانیان جایگاه ویژه‌ای داشته است.

در این مقاله در پی پاسخ به این سوالات هستیم که گلاب در طب سنتی ایرانی دارای چه خواص دارویی است و برای چه بیماری‌هایی مفید است فضیلت گلاب و گل سرخ از نظر پیامبر (ص) و امامان معصوم (ع) در چیست روش تحقیق در این نوشتار توصیفی-تحلیلی، و روش گردآوری اطلاعات ما کتابخانه‌ای است. نتیجه تحقیق نشان می‌دهد که گلاب علاوه بر خاصیت آرامبخشی ضد استرس هم هست. همچنین به دلیل تقویت سیستم عصبی، مصرف آن یا بوییدن آن در درمان بسیاری از سردرد‌ها هم کاربرد دارد. مصرف گلاب به هنگام شب برای رفع بی خوابی موثر است. از طرفی برای کاهش خستگی میتوان آن را مصرف کرد. همچنین مصرف گلاب برای تقویت لثه توصیه میشود. حتی برای بهبود آفت‌های دهان کاربرد دارد.

گلاب به عنوان یک پاک کننده مناسب برای پوست قابل استفاده است و به شادابی پوست کمک میکند.

اولین دیدگاه را بنویسید