خانه / برگزیده‌ها,

کلید افزایش طول عمر کشف شد

افزایش طول عمر
افزایش طول عمر

یافته‌های یک مطالعه جدید توسط محققان کالج پزشکی کارل ایلینوی، نشان داد: گنجاندن هشت عادت سالم در سبک زندگی افراد، می‌تواند طول عمر آن‌ها را تا چند دهه افرایش دهد. این هشت عادت عبارتند از: فعالیت بدنی، عدم مصرف مواد افیونی، عدم استعمال دخانیات، مدیریت استرس، پیروی از یک رژیم غذایی مناسب، عدم مصرف الکل، داشتن خواب با کیفیت و روابط اجتماعی مثبت.
بر اساس نتایج تحقیقاتی، بزرگسالانی که هر هشت عادت را رعایت می‌کنند، به طور متوسط ۲۳ سال بیشتر از افرادی که هیچ یک از این عادات را ندارند، عمر خواهند کرد. محققان دریافتند: یافته‌های ما نشان داده است که اتخاذ یک سبک زندگی سالم، هم برای سلامت عمومی و هم برای سلامت شخصی، مهم است.

تیم تحقیقاتی برای این مطالعه، داده‌های ۷۲۰ هزار کهنه سرباز آمریکایی را تجزیه و تحلیل کردند. به طور کلی، بر اساس نتایج تحقیقاتی، فعالیت بدنی کم، مصرف مواد افیونی و سیگار کشیدن، بیشترین تأثیر را بر طول عمر داشتند. این عوامل، با ۳۰ تا ۴۵ درصد افزایش خطر مرگ در طول دوره مطالعه مرتبط بودند. استرس، مصرف الکل، رژیم غذایی نامناسب و خواب بی کیفیت هر کدام، خطر مرگ را تا حدود ۲۰ درصد افزایش دادند. فقدان روابط اجتماعی مثبت نیز با افزایش ۵ درصدی خطر مرگ مرتبط بود.

یافته‌های این مطالعه بر نقش پررنگ عوامل سبک زندگی در ابتلا به بیماری‌های مزمن مانند دیابت نوع ۲ و بیماری‌های قلبی عروقی، تاکید می‌کنند؛ دانشمندان خاطرنشان کرده اند، هرچه زودتر افراد این عادات سالم را در زندگی خود رعایت کنند، بهتر است، اما برای اتخاذ یک سبک زندگی سالم، هچ وقت دیر نیست.

محققان یافته‌های تحقیقاتی خود را در NUTRITION ۲۰۲۳، نشست سالانه انجمن تغذیه آمریکا ارائه داده اند.

اولین دیدگاه را بنویسید