خانه / برگزیده‌ها,

کشته و مفقود شدن برخی از مسئولان ترکیه در زلزله

ترکیه
ترکیه

معاون حزب عدالت و توسعه ترکیه نیز همراه خانواده اش همچنان زیر آوار است و نماینده دیگر حزب عدالت و توسعه در استان هاتای نیز تاکنون مفقود است.

بر اساس اطلاعات به دست آمده، در این زلزله برخی از مسئولان ترکیه نیز آسیب دیده اند. به عنوان مثال در خبرها آمده است که رئیس حزب «خوب» در استان غازی آنتپ جان باخته است.

معاون حزب عدالت و توسعه ترکیه نیز همراه خانواده اش همچنان زیر آوار است. نماینده دیگر حزب عدالت و توسعه در استان هاتای نیز تاکنون مفقود است.

بر اساس آمار و ارقام رسمی و اظهارات فواد اوکتای معاون رئیس جمهور ترکیه، در این زمین لرزه تاکنون ۲۸۴ نفر جان باخته و دو هزار و ۳۲۳ نفر زخمی شده اند. البته این آمار اولیه است و با توجه به حجم تخریب خانه‌ها شمار جان باختگان و زخمیان بیش از این تعداد است.

درباره خسارت‌ها باید گفت خسارت‌ها در زمینه‌های مختلف است و خساراتی به تاسیسات، ساختمان ها، مدارس و جاده‌ها وارد شده است. خسارات وارده به جاده‌ها بگونه‌ای است که در برخی از آن‌ها امکان رانندگی وجود ندارد. خسارات زیادی به تاسیسات زیربنایی ترکیه وارد شده است. این زلزله شدیدترین زلزله از سال ۱۹۹۹ در ترکیه است.

این زلزله به استان‌های زیادی آسیب وارد کرده است و دولت برای نجات کسانی که زیر آوار مانده اند آماده باش اعلام کرده است و با اعلام سطح هشدار درجه چهار، خواستار دریافت کمک‌های بین المللی شده است.

تاکنون کمکی از کشورهای خارجی دریافت نشده است، اما برخی کشورها از جمله کویت‏، عراق و روسیه و جمهوری آذربایجان اعلام آمادگی کرده اند.

در ضمن باید گفت که از زمان وقوع زمین لرزه بامداد امروز، ۷۸ پس لرزه در ترکیه ثبت شده است. رئیس مرکز زلزله نگاری ترکیه همچنین درباره وقوع سونامی حتی پس از وقوع زلزله هشدار داده است. اوضاع فاجعه بار است. مثلا اگر بخواهید قربانیان را به بیمارستان‌ها منتقل کنید می‌بینید که بیمارستان‌ها تخریب شده است و بیش از ۵۰۰ ساختمان ویران شده است.
درباره خسارات وارده به آثار باستانی باید گفت که شکاف‌هایی در دیوار قلعه باستانی غازی آنتپ وجود دارد.

اولین دیدگاه را بنویسید