خانه / برگزیده‌ها,

چرا نباید از دهان نفس بکشیم؟

تنگی نفس
تنگی نفس

شاید عجیب باشد، اما نوزادان نمی‌توانند از دهان شان نفس بکشند. با این حال، بعد از گذشت ۶ ماه، متوجه می‌شویم راه دیگری هم برای نفس کشیدن هست. با اینکه امکان نفس کشیدن با دهان را داریم، اما این کار در دراز مدت می‌تواند مشکلاتی برای ما ایجاد کند.

در ادامه می‌خواهیم ببینیم چرا نباید از دهان نفس بکشیم.

۱- فرم صورت تان تغییر می‌کند

اگر از دهان نفس بکشید، ساختار صورت تان شروع به تغییر می‌کند و به جلو و عقب می‌رود. این مسأله در کودکان مشهودتر است، چون صورت آن‌ها هنوز در حال رشد است. وقتی از دهان نفس می‌کشید، فک و گونه هایتان باریک‌تر می‌شوند. در نتیجه، فرم بینی هم تغییر می‌کند.

علاوه بر این ممکن است سوراخ‌های بینی و لب بالا باریک شود و فک بالا جلو بیاید و دندان‌ها روی هم قرار نگیرند.

۲- شروع به قوز کردن می‌کنید

اگر از دهان نفس بکشید، ناخودآگاه سرتان را جلو می‌آورید و شانه هایتان پایین می‌آید. در نتیجه، بدن فرمی خمیده پیدا می‌کند تا مجرا‌های تنفس باز شوند.

۳- دندان هایتان صدمه می‌بینند

نفس کشیدن از دهان بر روی نظم دندان‌ها اثری منفی دارند. بسیاری از کودکانی که ترجیح می‌دهند به جای بینی از دهان نفس بکشند، بعد‌ها دندان‌های نامرتبی پیدا می‌کند. فرم لب‌ها و زبان در حالت عادی هم تغییر می‌کند و درمان ارتودونسی پیچیده می‌شود، به خصوص از جهت گذاشتن بریس ارتودنسی.

۴- خوابیدن برایتان دشوارتر می‌شود

در این حالت اکسیژن کمتر و کربن دی اکسید بیشتری وارد بدن تان می‌شود. در نتیجه، بیشتر سیستم‌های بدنی تان صدمه می‌بینند. علاوه بر این، احتمال اینکه در خواب خروپف کنید و آب دهان تان بیرون بریزد و دچار کمبود اکسیژن مزمن و اختلال وقفه تنفسی در خواب شوید هم بیشتر است. حتی توصیه می‌شود شب‌ها دهان خود را با چسب ببندید تا کمک کند از بینی نفس بکشید.

اولین دیدگاه را بنویسید