خانه / برگزیده‌ها,

پوتین مقدس‌ترین نماد کلیسای ارتدوکس روسیه را جابجا کرد

پوتین ماه گذشته با تأکید بر اهمیت این نماد برای مؤمنان، دستور داد «تثلیث» آندری روبلف به مدت یک سال از گالری ترتیاکوف مسکو به کلیسای ارتدکس روسیه منتقل شود. این اثر هنری قرن پانزدهم در کلیسای جامع مسیح منجی قرار خواهد گرفت، کلیسای وسیعی که در زمان جوزف استالین منفجر شد، اما پس از سقوط اتحاد جماهیر شوروی در دهه ۱۹۹۰ بازسازی شد.

کارشناسان معتقدند: انتقال مشهورترین نماد روسیه، که یک «بلوط مامره» را در جایی که سه فرشته در کتاب پیدایش ابراهیم را ملاقات کردند، به تصویر کشیده، نشان می‌دهد که تا چه حد سیاست و مذهب در طول جنگ در هم تنیده شده‌اند.

رجینا السنر، متکلم و محقق کلیسای ارتدکس روسیه در مرکز مطالعات اروپای شرقی و بین‌المللی مستقر در برلین، می‌گوید: «پوتین علاقه دارد که کلیسا را در این جنگ در کنار خود نگه دارد تا نشان دهد که به کلیسا احترام می‌گذارد».

کریل اسقف بزرگ کلیسای ارتدوکس و متحد نزدیک پوتین، از حامیان او در جنگ اوکراین، این نبرد را یک جنگ «متافیزیکی» برای بقای روسیه در برابر شیطان و غرب منحط به دنبال نابودی روسیه می‌داند. بیش از یک قرن از زمانی که بلشویک‌های ملحد در انقلاب اکتبر ۱۹۱۷ به قدرت رسیدند، او گفته بود که مومنان فقط می‌توانستند در خواب ببینند که این نماد بازگردانده می‌شود.

با این حال انتقال این نماد مخالفانی دارد. مورخان هنر روسی مخالف برداشتن این نماد هستند و می‌گویند هیچ راهی برای حمل و نقل ایمن این اثر که از چوب قرن‌ها قدیمی است و نیاز به کنترل شدید دما و رطوبت دارد، در فواصل طولانی وجود ندارد. اما مشخص است که پوتین نمی‌تواند در برابر خواسته کلیسا مقاومت کند.

اولین دیدگاه را بنویسید