خانه / برگزیده‌ها,

پنالتی طارمی گل می‌شد ۷تا به استقلال می‌زدیم

علی علیپور
علی علیپور

دربی بازی خاصی است که بازیکنان خاصی هم توانسته و می‌توانند در آن بدرخشند. به این دست از بازیکنان دربی‌باز می‌گویند. فوتبالیست‌هایی که مرد این بازی سخت، هیجان‌انگیز و دشوار هستند و اسم خود را در تاریخ این مسابقات بزرگ ثبت کرده‌اند.

یکی از این بازیکنان علی علیپور است که با ۴ گل زده بهترین مهاجم پس از انقلاب پرسپولیس در تاریخ دربی‌ها بوده است. البته مهدی هاشمی‌نسب نیز ۴ گل برای پرسپولیس در دربی زده اما او یک مدافع بود که یک گل هم برای استقلال در این جدال نفس‌گیر زد.

باری، به بهانه دربی پیش رو با علی علیپور گپ و گفتی داشتیم که این روزها دوران نقاهت پس از عمل جراحی را در کشور پرتغال سپری می‌کند اما دلش با دربی، پرسپولیس و بازی با استقلال است. باور نمی‌کنید تا انتهای این گفت‌وگو با ما و مهاجم سابق پرسپولیس و فعلی ژیل ویسنته پرتغال باشید.

به نظر تو دربی با بازی‌های دیگر چه فرقی دارد؟

زمین تا آسمان فرق می‌کند. دربی در همه جای دنیا یک بازی خاص و شورانگیز است که با کری‌خوانی هواداران حساس‌تر هم می‌شود. به عنوان بازیکن شما می‌توانید با گل‌زنی یا درخشش در آن برای همیشه خاطره شده و در تاریخ یک باشگاه ماندگار شوید. واقعا متفاوت است، واقعا!

علی علیپور که مهاجم موفقی در دربی‌ها بوده چگونه خودش را برای این بازی خاص و حساس آماده می‌کرد؟

باور نمی‌کنید اما سعی می‌کردم همیشه ۲ هفته زودتر مهمانی‌های خانوادگی و رفت و آمد با دوستان را قطع کنم. زودتر می‌خوابیدم و به تغذیه خودم توجه بیشتری می‌کردم. جدای از آن چیزی که به من کمک می‌کرد تصویرسازی دربی و محوطه هجده قدم استقلال بود. قبل از خوابیدن برای خودم گل‌زنی به استقلال و این بازی مهم را تصویرسازی می‌کردم و این موضوع به من خیلی کمک می‌کرد.

خواب گلزنی در دربی را دیده بودی؟

خواب گلزنی خودم در دربی را ندیده بودم اما دوستان و اطرافیانم دیده و به من گفته بودند. وقتی که گل می‌زدم تعجب می‌کردم چه‌طور می‌شود اطرافیانم خواب آن را قبلا دیده‌اند و…

برای شادی گل دربی هم نقشه می‌کشیدی؟

دربی نه اما بازی‌های دیگر با شجاع خلیل‌زاده و مهدی ترابی نقشه می‌کشیدیم. دربی واقعا فرق می‌کند و آن‌قدر هیجان و استرس دارد که نقشه هم بکشید نمی‌توانید آن را اجرا کنید. شرایط ویژه و خاصی دارد.

خاطره‌انگیزترین دربی علی علیپور کدام بازی بوده است؟

دو دربی را هرگز فراموش نمی‌کنم. اولی همان اولین دربی و اولین باری بود که زمان آقای برانکو فیکس شدم. من به لطف حمیدخان درخشان پرسپولیسی شدم اما اولین گلم در دربی را زمان آقای برانکو و در اولین دربی درحالی که حدود ۱۹ سال سن داشتم زدم که با توجه به سن و سالم فوق‌العاده بود. خدابیامرز هادی نوروزی سانتر کرد و من هم دروازه وحید طالب‌لو را باز کردم که هرگز آن را فراموش نخواهم کرد.

و دومین دربی خاطره‌انگیزی که به یاد داری؟

همان دربی که ۴ بر۲ بردیم. هنوز هم وقتی به آن روز فکر می‌کنم با خودم می‌گویم اگر دوست خوبم مهدی طارمی که فوق‌العاده هم بازی کرد، ضربه پنالتی‌اش را گل کرده بود ما ۷ گل به استقلال می‌زدیم. بازی ۲ برصفر به سود ما بود که یک توپ هم روی ریباند من امید عالیشاه به تیر دروازه زد و مهدی طارمی هم پنالتی‌اش را گل نکرد. آن دربی کیفیت بالایی داشت که در هیچ بازی دیگری آن هیجان را تجربه نکردم. شاید هنوز هم حسرت می‌خورم که چرا گل‌های بیشتری نزدیم! روز واقعا روز پرسپولیس بود و…

دربی‌بازترین بازیکنی که در این رقابت سخت و حساس دیدی؟

خیلی سخت است که بخواهم اسمی بیاورم. دربی بازی دشواری است که ممکن است یک روز در آن عالی باشی و دفعه بعد حتی یک شوت درست و حسابی هم نتوانی بزنی. بنابراین اسم آوردن سخت است اما من باز هم به آن دربی ۴ بر۲ اشاره کرده و می‌گویم که آن تیم پرسپولیس دربی‌بازترین بوده است.

این روزها همه‌جا صحبت از پنالتی زدن حسین حسینی گلر استقلال است که تو یک بار دروازه‌اش را در دربی از روی نقطه پنالتی باز کردی!

بله، خودم هم پنالتی گرفته بودم. پنالتی‌زدن در دربی هم سخت است و جگر می‌خواهد. وقتی پشت توپ می‌روی یک‌صدم ثانیه از ذهنت می‌گذرد که اگر خراب شود چی؟ استادیوم و جو وحشتناک آن برای پنالتی‌زن و پنالتی‌گیر سخت است. استرس سر تا پای آدم را فرا می‌گیرد اما خدا کمک کرد تا ضربه‌ام را تبدیل به گل کردم و شرمنده هواداران نشدم.

آیا دوست داری دوباره دربی را تجربه کنی؟

صد درصد همین‌طور است. دوست دارم و حتما باز هم دربی را تجربه خواهم کرد منتهای مراتب فرقش این است که باتجربه‌تر شدم. شاید دیگر استرس دربی را نداشته باشم و بتوانم راحت‌تر بازی کنم.

این حرف به این معناست که قرار است دوباره در پرسپولیس توپ بزنی؟

چرا که نه؟ من را همه می‌شناسند که اهل اغراق یا خودشیرینی نیستم اما هر چه در زندگی ورزشی دارم مدیون تیم پرسپولیس و هوادارانش است. دوست دارم در آینده باز هم پیراهن خوش‌رنگ پرسپولیس را بپوشم و باز هم در دربی گل بزنم.

می‌دانستی تو هم مثل فرهاد مجیدی ۴ گل در دربی زدی اما به اندازه او به خاطر گل‌زنی در دربی مشهور نشدی. چرا؟

من خودم را با آقا فرهاد مجیدی مقایسه نمی کنم. بله من هم ۴ گل زده‌ام اما شاید نگاه دوستان رسانه‌ای یا فضای مجازی و… به من زیاد نبوده باشد. با این وجود گل‌زنی در دربی آن‌قدر شیرین و جذاب است که دیگر به این مسائل فکر نکرده و نمی‌کنم. خدا را شاکرم که به عنوان یک جوان از روستای قراخیل (حوالی قائم‌شهر) مازندران به پرسپولیس آمدم و ۴ گل در دربی‌ها زدم. همین برای من کافی است.

با ۴ گل زده بهترین مهاجم پرسپولیس پس از پیروزی انقلاب در دربی هستی. آیا می‌دانی کدام مهاجمان پرسپولیس در دربی‌ها بیشتر از تو گل زده‌اند؟

فکر می‌کنم مرحوم صفر ایرانپاک ۷ گل زده و حسین آقا کلانی هم ۵ گل پیش از انقلاب زده باشند. به هر حال این باعث افتخار است و به خودم می‌بالم که با کمک همبازیانم این تعداد گل زدم و بخشی از تاریخ باشگاه بزرگ پرسپولیس هستم.

دربی روز یک‌شنبه چه فرقی با دیگر دربی‌ها دارد و آن را چگونه پیش‌بینی می‌کنی؟

با توجه به شرایط جدول این دربی حساس‌تر می‌شود و برنده امیدوارتر به قهرمانی. پیش‌بینی دربی واقعا سخت است اما به نظر من هر تیمی چک اول یا همان گل اول را بزند با توجه به جو و شرایط بازی می‌تواند برنده شود. من فکر می‌کنم این دربی فیزیکی‌تر و بسیار پربرخورد شود. حتی می‌تواند اخراجی هم داشته باشد چون برای دو تیم بسیار مهم و سرنوشت‌ساز است.

و بالاخره پیش‌بینی گل‌زن بازی؟

واقعا این یکی را نمی‌شود پیش‌بینی کرد. من دوست دارم پرسپولیس برنده شود و اسم گل‌زن آن هم فرقی نمی‌کند اما فکر می‌کنم بازی کم‌گلی شود چون شرایط دو تیم در جدول نزدیک به هم و رقابت دشوارتری پیش روی بازیکنان دو تیم است. هیچ‌کس فکرش را نمی‌کرد در دربی قبلی گولسیانی ۲ گل بزند ولی زد. به همین خاطر می‌گویم پیش‌بینی گل‌زن خیلی سخت است.

اولین دیدگاه را بنویسید