خانه / برگزیده‌ها,

هشدار ! بیش از نیاز خود منیزیم مصرف نکنید

منیزیم
منیزیم

با این که همواره تلاش می‌کنیم با مصرف انواع موادغذایی نیاز‌های تغذیه‌ای بدن خود را جبران کنیم، مصرف ویتامین‌ها و مکمل‌های معدنی نیز به پر کردن شکاف‌های تغذیه‌ای کمک می‌کند.

منیزیم یکی از آن مکمل‌هایی است که می‌تواند برای بدن مفید باشد، اما مراقب باشید که همین مکمل مفید اگر بیش از اندازه مصرف شود می‌تواند مسمومیت را به همراه داشته باشد.

این ماده مغذی در بسیاری از سیستم‌های بدن کاربرد دارد به طوری که عملکرد ماهیچه‌های بدن و فشار خون را تنظیم کرده و استخوان‌ها را محکم نگه می‌دارد. اما مصرف بیش از حد آن با اسهال، حالت تهوع و انقباضات شکمی می‌تواند ایجاد مسمومیت کند.

با این که اغلب منیزیم را در غالب مکمل مصرف می‌کنیم، اما مقادیری از این ماده هم در غذاهایی، چون سبزیجات برگ سبز، حبوبات، آجیل و دانه‌های خوراکی و نیز غلات کامل یافت می‌شود غذا‌های سرشار از منیزیم را می‌توانید بدون هیچ ممنوعیتی مصرف کنید، اما جایی که ایجاد اشکال می‌کند، مصرف مکمل‌های منیزیم است.

داروهایی، چون «لاکساتیو» و «آنتی اسیدها» حاوی مقادیری منیزیم هستند. همچنین افرادی که به دلیل نقص در عملکرد کلیه‌ها بوده و قادر به تحلیه منیزیم اضافی از بدن نیستند، ممکن است دچار مسمومیت با منیزیم شوند.

در صورت مشاهده علائمی، چون کاهش فشار خون، حالت تهوع، استفراغ، گرگرفتگی صورت، احتباس ادرار، انسداد روده، دشواری در تنفس، نامنظمی ضربان قلب و ایست قلبی حتما به پزشک مراجعه کنید. این علائم می‌تواند نشانه تجمع این مکمل در بدن باشد.

مصرف روزانه منیزیم

مقدار توصیه شده برای مصرف منیزیم در زنان بالای ۵۰ سال باید روزانه ۳۲۰ میلی گرم باشد که ترکیبی از موادغذایی و نوشیدنی‌ها و مکمل‌های منیزیم باشد. هیچ فرد بالغی نباید روزانه بیشتر از این مقدار منیزیم مصرف کند در غیر این صورت منجر به مسمومیت می‌شود.

از این رو توصیه می‌کنیم پیش از مصرف هرگونه مکملی، با پزشک مشورت کنید تا از نظر کمبود ویتامین‌ها و موادمعدنی و نیاز بدن به مصرف این مواد اطمینان حاصل کنید. این کار از بروز عوارض جانبی برای بدن جلوگیری می‌کند. در مصرف مکمل‌های موادمعدنی به ویژه به شکل کپسول دقت کنید تا بیشتر از سود رساندن به بدن، باعث آسیب نشود.

اولین دیدگاه را بنویسید