خانه / برگزیده‌ها,

فشار خون بالا را با این خوراکی‌ها کنترل کنید

فشار خون پزشک
فشار خون پزشک

فشار خون بالا احتمال بیماری قلبی، سکته و بیماری کلیه را افزایش می‌دهد. تغییر رژیم غذایی و عادات زندگی می‌تواند فشار خون را کاهش داده و خطرات مرتبط با آن را از بین ببرد. تغییر رژیم غذایی تا حد زیادی فشار خون را کاهش می‌دهد.

تحقیقات نشان داده برخی غذا‌ها به صورت فوری یا در دراز مدت فشار خون را کاهش می‌دهند. در این گزارش غذا‌های کاهش دهنده فشار خون را معرفی کردیم.

مرکبات
مرکبات مانند گریپ فروت، پرتقال و لیمو تا حد زیادی فشار خون را کاهش می‌دهد، این مرکبات مملو از ویتامین و مواد معدنی هستند و می‌توانند به سلامت قلب و کاهش خطرات مرتبط مانند فشار خون بالا کمک کنند. با توجه به تحقیقات نشان داده شده آب پرتقال و گریپ فروت به کاهش فشار خون کمک می‌کند، اما گریپ فروت و آب آن می‌تواند در روش‌های معمولی کاهش فشارخون اختلال ایجاد کند که باید برای استفاده از آن حتما با پزشک مشورت شود.

چغندر و برگ چغندر
چغندر و برگ آن هم تا حد بسیار زیادی به سلامت و کاهش فشارخون کمک می‌کند. این مرکب مملو از نیترات است و به باز شدن رگ‌ها و کاهش فشار خون نیز کمک می‌کند. با توجه به تحقیقات نشان داده شده استفاده از چغندر و محصولات آن در رژیم غذایی به کاهش فشار خون کمک می‌کند.

سیر
سیر یک غذای طبیعی، ضد باکتری و ضد قارچ بوده که بهترین ماده فعال آن آلیسین دلیل اصلی تاثیرات سیر بر سلامتی است. سیر به تولید دی اکسید نیترات در بدن کمک و باعث آرام شدن عضلات و باز شدن رگ‌ها می‌شود. این تغییرات می‌تواند فشارخون را کاهش دهد. عصاره سیر هر دو فشار خون سیستولیک و دیاستولیک را در افراد مبتلا به فشار خون کاهش می‌دهد.

تخم کدو
تخم کدو شاید کوچک باشد، اما عصاره‌ای از مواد مغذی است. مواد غذایی برای کنترل فشار خون وجود دارد از جمله منیزیم، پتاسیم، آرژنین، آمینو اسیدی که برای تولید دی اکسید نیترات برای آرام شدن عضلات رگ‌ها و تنظیم فشارخون ضروری است. روغن تخم کدو نیز داروی طبیعی عالی برای فشار خون بالاست.

موز
موز مملو از پتاسیم است که نقش اصلی در مدیریت فشار خون بالا دارد. یک موز متوسط حدود ۴۲۲ میلی‌گرم پتاسیم دارد پتاسیم تاثیرات سدیم را کاهش داده و تنش در دیواره‌های رگ را از بین می‌برد. دیگر غذا‌های غنی از پتاسیم عبارتند از آواکادو، قارچ، سیب زمینی شیرین و لوبیا است.

هویج
یک محصول شیرین و بسیار مغذی که در سبد غذایی بسیار افراد حضور دارد. هویج نیز مملو از ترکیبات فنیل مانند کوژنیک و اسید آفیک است که به آرامش رگ‌ها و کاهش التهاب و در نتیجه کمتر شدن فشار خون کمک می‌کنند. هرچند هویج را به هر دو شکل خام و پخته می‌توان استفاده کرد، اما هویج خام برای کنترل فشار خون بهتر است.

بروکلی
بروکلی تاثیرات و مزایای زیادی در سلامت از جمله سیستم گردش خون دارد. اضافه کردن بروکلی به رژیم غذایی می‌تواند به کنترل فشارخون‌تان کمک کند. این گیاه که مملو از آنتی اکسیدان‌ها است با بهبود عملکرد سیستم عروق و افزایش دی اکسید نیترات بدن به کاهش فشار خون کمک می‌کنند.

گیاهان دارویی و ادویه
برخی گیاهان دارویی و ادویه‌جات موادی دارند که به آرامش رگ‌ها و کاهش فشار خون کمک می‌کند. دانه کرفس، گشنیز، زعفران، ریشه لیمو، زیره سیاه، دارچین، هل، ریحان شیرین و سرکه بخشی از گیاهان دارویی ادویه‌جات با تاثیرات کاهش خون هستند که از تحقیقات حیوانی و انسانی به دست آمده است.

گوجه
گوجه و محصولات آن در مواد مغذی مثل پتاسیم و دانه‌های کارتنوئد مانند لیکوپین غنی هستند. ثابت شده لیکوپین تاثیر مهمی در سلامت قلب دارد و خوردن غذا‌های غنی از این ماده به کاهش خطرات قلبی مانند فشار خون بالا کمک می‌کند. بررسی‌ها نشان می‌دهد خوردن گوجه می‌تواند به تنظیم فشار خون و کاهش خطر بیماری قلبی و مرگ ناشی از آن کمک کند.

اولین دیدگاه را بنویسید