خانه / برگزیده‌ها,

عکس همسر حمیرا بعد از فوتش منتشر شد

حمیرا

پروانه امیرافشاری (حمیرا) در تهران، خواننده می‌باشددر یک خانواده با نفوذ و ثروتمند ترک زبان پرورش یافت سپس به کلاس‌های آواز رفت و حالا از چهره‌ها صاحب نام موسیقی ایرانی ساکن در لس آنجلس می‌باشد. حمیرا اصالتا از نوادگان ایل افشار آذربایجان است که پدرش با داشتن ۱۵۰ منطقه شهری و روستایی در شمال غرب ایران از ثروتمندان و افراد بانفوذ حکومت پهلوی بود. حمیرا بخاطر همین شهرت و اعتبار پدر، چهره‌های هنری از جمله استاد بنان و ملوک ضرابی به خانه اشان رفت و آمد داشتند که باعث علاقه حمیرا به موسیقی شد. حمیرا سال ۱۳۳۹ وقتی ۱۶ ساله بود بدور از چشم پدر و با حمایت مادرش زیر نظر علی تجویدی موسیقی و آواز را یاد گرفت و بعد از ۳ سال در ۱۹ سالگی در آزمون صدای رادیو قبول شد. بخاطر اینکه پدرش او را نشناسد نام هنری حمیرا را انتخاب و مشغول کار شد.

چند ساعتی است که خبری مبنی بر درگذشت حمیرا، خواننده زن پیش از انقلاب ساکن آمریکا در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود، اما این خبر هنوز تایید یا تکذیب نشده است.

این در حالی است که پیش از این نیز بار‌ها خبر درگذشت حمیرا در رسانه‌ها منتشر شده، اما صحت نداشته است.
پروانه امیرافشاری که با نام هنری حمیرا شناخته می‌شود، در ۲۶ اسفند ۱۳۲۳ در شهر تهران به دنیا آمد. او از خانواده‌ای بانفوذ و سرشناس است که اصالتی آذری دارند، است. پدرش از زمین‌داران بزرگ آذربایجان و مالک ۱۵۰ قریه و روستا در منطقه شمال غرب ایران بود.

از همان دوران کودکی حمیرا، خانه آن‌ها شاهد مراسم بزرگ با حضور هنرمندان نامیِ آن زمان، مانند روح‌انگیز، بنان، ملوک ضرابی و بسیاری دیگر بود که همین انگیزه اولیه حمیرا برای روی آوردن به آواز شد. او به دور از چشم پدر و با تشویق همسرش که تازه از آلمان برگشته بود، با نام‌نویسی در آزمون صدا در شورای رادیوی آن زمان، باعث حیرت و تحسین اعضای شورا شد و پس از آن تحت آموزش علی تجویدی قرار گرفت.


گفته می‌شود که او نام حمیرا را بر خود گذاشت تا پدرش متوجه آوازخوانی او نشود و تا مدت‌ها کسی از هویت این خواننده زن خوش صدا باخبر نبود.

حمیرا در پاییز ۱۳۴۴ خورشیدی با خواندن اثر «صبرم عطا کن» به شهرت رسید. با پخش صدایش در رادیو پدر او را می‌شناسد و برای حفظ آبرو تمام صفحات موسیقی حمیرا را از بازار می‌خرد و در خانه انبار می‌کند و با تشر جدی حمیرا را از هرگونه فعالیت موسیقی منع می‌کند.

مدتی بعد، اما با سفر اروپایی پدر، دوبار حمیرا با حمایت مادرش آهنگی به نام «سرگردان» را می‌سازد که این‌بار با برگشت پدر او برای همیشه از خانواده طرد و از ارث محروم می‌شود.

ازدواج اول

حمیرا در سال ۱۳۴۲ وقتی ۱۹ ساله بود با فشار پدرش با پسر یکی از تجار بزرگ ایران که هم سن بودند ازدواج کرد. اما این زندگی زناشویی بعد از ۶ ساله با وجود داشتن یک دختر بنام هنگامه به طلاق ختم شد.

حمیرا در درباره جدایی از همسر اول خود گفت: مادر شوهرم بی‌نهایت عاشق موسیقی بود و همیشه مرا تشویق می‌کرد، من همیشه از بس مادر شوهرم را دوست داشتم تحت کنترل او زندگی می‌کردم. بعد از مدتی که مادرشوهرم به اروپا سفر کرد زندگی زناشویی من هم با وجود داشتن یک فرزند به اختلاف کشید و سال ۱۳۴۸ از همسرم جدا شدم.

اولین دیدگاه را بنویسید