خانه / برگزیده‌ها,

علی دایی در پرسپولیس جانشین گل‌محمدی می‌شود؟

علی دایی
علی دایی

شهریار فوتبال ایران پیش از این نیز جانشین یحیی گل‌محمدی شده است؛ حدود ۱۰ سال قبل و پس از شکست پرسپولیس یحیی گل‌محمدی در فینال جام حذفی کشور برابر سپاهان اصفهان، اسم علی دایی برای جانشینی این مربی مطرح شد.

در همان مقطع محمد رویانیان و اعضای هیئت مدیره باشگاه پرسپولیس از مذاکره با افرادی مثل محمد مایلی‌کهن، منصور ابراهیم‌زاده، حمید درخشان، علی دایی، حمید استیلی، حسین فرکی، برانکو ایوانکوویچ و زلاتکو کرانچار خبر دادند. رویانیان، منصور ابراهیم‌زاده را سرمربی موردنظر خودش معرفی کرد درحالی که خبرگزاری‌های داخلی از دستور وزارت ورزش برای انتخاب دو مربی دیگر خبر دادند. در ادامه، اما انتخاب علی دایی برای هدایت پرسپولیس در حالی اتفاق افتاد که رابطه او با رویانیان همیشه پر تنش و توام با درگیری لفظی بود. جالب آن‌که دایی و رویانیان در نشستی که ۹۰ دقیقه به طول انجامید، به رغم قرارداد دایی با راه آهن، برنامه‌های فصل آینده را مرور کرده و به توافق رسیدند!

۱۰ سال پیش علی دایی جانشین یحیی گل‌محمدی شد در حالی که رابطه خوبی هم با محمد رویانیان مدیرعامل وقت پرسپولیس نداشت، اما شهریار فوتبال ایران رابطه بسیار مطلوبی با رضا درویش دارد.

پرسپولیس که نماینده ایران در لیگ قهرمانان آسیاست، باید هر چه سریع‌تر تکلیف نیمکت خود را روشن کند. بعد از مشخص شدن وضعیت رضا درویش بلافاصله باید قضیه ماندن یا نماندن یحیی که قرارداد هم دارد، مشخص شود تا پرسپولیس زمان را از دست ندهد. دایی همیشه یکی از آلترناتیو‌های حضور در پرسپولیس بوده است، با این وجود یک منبع نزدیک به علی دایی به خبرورزشی خبر داد «علی دایی به صورت تلویحی به پیشنهاد جانشینی یحیی گل‌محمدی پاسخ منفی داده و اعلام کرده در حال حاضر برنامه‌ای برای بازگشت به فوتبال ندارد.»

فراموش نکنید اسفند ماه سال گذشته، پرسپولیس و استقلال در دیداری پرحرف و حدیث به تساوی یک بر یک رضایت دادند. یحیی گل‌محمدی که در سال سوم حضور مجددش در پرسپولیس قرار داشت، در پایان آن مسابقه که تا حد زیادی فرصت قهرمانی ششم را از قرمز‌ها گرفت، دیگر قصد نداشت در سمت خود به‌عنوان سرمربی پرسپولیس به کار ادامه بدهد؛ او بعد از مسابقه در پیامی به رضا درویش، مدیرعامل باشگاه پرسپولیس استعفای خود را اعلام کرد.

بعد از این پیام، تماسی بین طرفین برقرار شده و درویش از یحیی خواست تا فعلا کمی استراحت کند و در موقعیت بهتری درباره آینده تصمیم بگیرد. البته ظاهرا گل‌محمدی تصمیم خود را گرفته و حتی به درویش گفته بود که قصد دارد فعلا یکی، دو سال دور از فوتبال و فشار آن باشد! اگر گل‌محمدی روی تصمیم خود می‌ماند، پرسپولیس چاره‌ای نداشت که از حمید مطهری، دستیار یحیی برای تمرین دادن تیم استفاده کند؛ هرچند تمرین سرخ‌پوشان بنابر اعلام قبلی تعطیلل شده بود اما…

البته در همان مقطع نیز شنیده شد که شایعه استعفای یحیی گل‌محمدی از هدایت پرسپولیس بیشتر به خاطر تحت فشار گذاشتن درویش است و این‌که او بتواند هرچه زودتر مطالبات اعضای پرسپولیس را پرداخت کند و به فکر جلوگیری از اشتباهات داوری علیه تیمش باشد. اما مهم‌ترین شایعه بحث جانشینی علی دایی بود. خیلی‌ها به واسطه رابطه دوستانه علی دایی و رضا درویش (از دوران همکاری در سایپا) گمانه‌زنی کردند که شهریار فوتبال ایران به زودی به عنوان جانشین یحیی گل‌محمدی در پرسپولیس معرفی و مشغول به کار خواهد شد، اما علی دایی نپذیرفت.

علی دایی به مسئولان و واسطه‌های این پیشنهاد گفته بود: یحیی گل‌محمدی در این سه سال عملکرد فوق‌العاده‌ای داشته است. او پرسپولیس را نایب قهرمان آسیا و قهرمان لیگ برتر کرده و درست نیست با استعفایش موافقت شود. یحیی گل‌محمدی بهترین گزینه است و بهتر است او را حفظ کنید.

در حال حاضر نیز پرسپولیس قهرمان لیگ برتر، جام حذفی و اتوماتیک‌وار سوپرجام شده است. تیمی که با این عناوین توقع هواداران پرشمار خود را به شدت بالا برده درحالی که با سقف بودجه ۳۲۵میلیارد تومانی، رقابت با تیم‌های متمول صنعتی و دورخیز برای تکرار این موفقیت‌ها نیز سخت خواهد بود. در چنین وضعیتی شاید تنها علی دایی می‌توانست جانشین مناسب و هوادارپسندی برای پرسپولیس باشد که ظاهرا پاسخ منفی داده است.

اولین دیدگاه را بنویسید