خانه / برگزیده‌ها,

علائم سرطان گلو را بدانید

عفونت گلو

برخی از سرطان‌های گلو با لکوپلاکی دهان شروع می‌شوند، یک اصطلاح عمومی برای ضایعه سفید در دهان با علت ناشناخته. لکوپلاکی‌ها ضایعات پیش‌بدخیم هستند، به این معنی که هنوز سرطانی نیستند، اما می‌توانند به سرطان تبدیل شوند. علائم شایع آن شامل سرفه مداوم و گلودرد بیش از سه هفته است.

یک تکه قرمز

سایر سرطان‌های گلو و دهان به صورت لکه‌های قرمز رنگی به نام اریتروپلاکیا ظاهر می‌شوند. این ضایعات معمولاً پیش‌بدخیم هستند، اما بیشتر این لکه‌های قرمز سرطانی می‌شوند، بنابراین مهم است که آنها را بررسی کنید. معمولاً افراد میانسال و مسن را تحت تاثیر قرار می‌دهند و معمولاً با مصرف دخانیات مرتبط هستند.

گاهی اوقات، ضایعات ترکیبی از قرمز و سفید هستند. اگرچه ضایعات معمولاً در کف زبان ایجاد می‌شوند، اما می‌توانند روی بافت‌های پشت دندان‌های پشتی، از جمله فوقانی گلو نیز ایجاد شوند.

زخم‌های گلو

یکی از علائم کلاسیک سرطان دهان، لکه‌های ناهموار پایداری است که شبیه زخم و دارای حاشیه برجسته است. بر خلاف برخی از زخم‌ها و سایر ضایعات این زخم‌ها حداقل دردناک هستند.

توده‌ای در گلو

تومور اولیه گلو می‌تواند به صورت یک توده ورم کرده در کف دهان، زبان، لوزه‌ها یا دیواره گلو ظاهر شود. این توده نامنظم، ثابت و نسبتاً بدون درد است، اما می‌تواند در بلع اختلال ایجاد کند و باعث شود احساس کنید چیزی در گلو گیر کرده است.

این مورد در افرادی که سابقه طولانی سیگار کشیدن دارند بیشتر دیده می‌شود.

یک توده در گردن

اگر سرطان گلو از طریق عروق لنفاوی پخش شود، احتمالاً در غدد لنفاوی گردن فرو می‌آید. در آنجا، می‌تواند توده‌های غیر حساس تولید کند و سپس تومورهای جدید را در سایر قسمت‌های بدن پخش کند.

هنگامی که یک تومور اولیه تا حدی بزرگ شود، می‌تواند باعث مشکل در بلع یا صحبت کردن، گوش درد، سردرد، تف کردن خون و گاهی اوقات انسداد جزئی راه هوایی شود.

زبان متورم

برخی از سرطان‌های گلو، به ویژه سرطان‌های مرتبط با عفونت ویروس پاپیلومای انسانی باعث تورم زبان می‌شوند.

بافت‌های سخت شده

نوع دیگری از سرطان گلو، فیبروز زیر مخاطی است که با سخت شدن بافت‌های مخاطی تعریف می‌شود. به طور معمول یک اختلال پیش‌سرطانی است، اما در 1.5٪ تا 15٪ موارد می‌تواند بدخیم شود. این ضایعات معمولاً از دهان و لثه شروع می‌شوند، اما می‌توانند گلو را نیز درگیر کنند.

علائم پیشرفته

سرفه خونی بسیار نادر است. این نشانه مرحله نهایی بیماری با پیش‌آگاهی بد است. یکی دیگر از علائم لق شدن دندان‌ها است که می‌تواند با گسترش تومور به استخوان‌های فک و دندان‌ها ایجاد شود.

همچنین در صورت گسترش سرطان به حنجره، ممکن است متوجه تغییراتی در صدا شوید. تومورهای اولیه بزرگ می‌توانند از بلع جلوگیری کنند که منجر به تغذیه نامناسب می‌شود. کاهش وزن و خستگی مداوم ممکن است ناشی از آن باشد.

اولین دیدگاه را بنویسید