خانه / اقتصادی,

سقوط قیمت خودرو در بازار آزاد

خودرو
خودرو

به‌دنبال رشد شدید قیمت خودرو در سال گذشته شرکت‌های خودروساز در اواخر سال گذشته برخی محصولات خود را تا پایان سال و حتی سال گذشته در قالب طرح یکپارچه پیش‌فروش کردند. بخش عمده این خودروها متعلق به ایران خودرو بود. دراین طرح نوع و موعد تحویل ۹۰۰هزار نفر از متقاضیان مشخص و قرار شد این خودروها حداکثر تا زمستان سال بعد به متقاضیان تحویل داده شود.

از هفته گذشته و در مرحله دوم پیش فروش خودرو بار دیگر شرکت‌های خودروسازی از متقاضیان جدید خودرو ثبت‌نام کردند و بخش عمده این محصولات مربوط به شرکت سایپا بود، اما تازه‌ترین خبرها از اجرای مرحله دوم فروش خودرو در قالب سامانه یکپارچه حاکی از آن است که استقبال کمی از دومین دوره طرح فروش یکپارچه خودرو شده و دیگر خبری از صف‌های میلیونی برای خرید خودرو نیست.

به‌نظر می‌رسد بخش عمده این موضوع ناشی از آن است که سال گذشته به بخش عمده تقاضاهای واقعی بازار پاسخ داده شده است. طبق گفته مسئولان وزارت صنعت میزان تقاضای واقعی خودرو در ایران سالانه رقمی بین یک تا ۱.۵میلیون دستگاه است و چنانچه این ارقام را مبنای محاسبه قرار دهیم می‌توان گفت بخش زیادی از تقاضای بازار تاکنون از طریق سامانه یکپارچه پاسخ داده ‌ و از تعداد متقاضیان واقعی بازار به‌شدت کاسته شده است.

با این حال باید درنظر گرفت که مشتریان محصولات شرکت سایپا کمتر از ایران خودرو است. با همه اینها مشخص شدن موعد تحویل ۹۰۰هزار متقاضی در سال‌جاری و آغاز مرحله دوم ثبت‌نام از متقاضیان اثر خود را برجای گذاشته و منجر به افت شدید قیمت خودرو در بازار شد.

افت سنگین قیمت خودرو
آمارها نشان می‌دهد در مبادلات روز گذشته قیمت انواع خودروهای داخلی و مونتاژی بین ۲ تا ۴.۵درصد افت کرده و می‌توان گفت قیمت ۹۰درصد خودروهای داخلی و مونتاژی با نزول مواجه شده است. طبق این اطلاعات قیمت خودروهای مختلف و حتی قیمت خودروی کی‌ام‌سی k۷ کرمان خودرو ظرف چند ساعت ۹۰میلیون تومان افت کرد.

در میان محصولات ایران‌خودرو دنا پلاس توربو ۶سرعته با کاهش ۳۰میلیون تومانی، دنا پلاس توربو اتوماتیک با کاهش ۲۳میلیون تومانی و پژو ۲۰۷دنده‌ای (فرمان برقی) با کاهش ۲۵میلیون تومانی مواجه شدند و قیمت تارا دستی ۱۶میلیون تومان کاهش یافت. محصولات گروه سایپا نیز با افت قیمت مواجه شدند و قیمت شاهین ۱۷ و کوئیک آر ۷میلیون تومان افت کرد. ‌

اولین دیدگاه را بنویسید