خانه / برگزیده‌ها,

راهکارهای ساده برای جلوگیری از جویدن ناخن

ناخن

اعتقاد بر این است که حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد از جمعیت عمومی به‌طور مزمن ناخن‌های خود را می‌جوند. این عادت بعد از ۱۰ سالگی، در مردان شایع‌تر از زنان است. در حالی که علت دقیق جویدن ناخن توسط افراد مشخص نیست، اما برخی عوامل از جمله اضطراب، ژنتیک و کسالت احتمال ابتلای افراد به این عادت را افزایش می‌دهد. در این گزارش به شش روش برای جلوگیری از ناخن جویدن اشاره شده است.

مانیکور منظم داشته باشید

زمانی‌که ناخن جویدن به قیمت از بین رفتن مانیکور زیبا و جدید شما تمام شود، این عادت می‌تواند کمتر جذاب شود. علاوه بر این، طعم شیمیایی لاک ناخن می‌تواند به عنوان یک عامل بازدارنده عمل کند.

مانیکورهای سنتی می‌توانند میل به جویدن را کاهش دهند، اما استفاده از ژل یا ناخن‌های مصنوعی عمل جویدن ناخن را بیشتر کاهش دهد. بسیار مهم است که اندکی پس از ترک خوردن مانیکور قبلی، مجدداً مانیکور خود را انجام دهید تا به ترک عادت ادامه دهید.

محصولی با طعم تلخ به ناخن‌ها بزنید

استفاده از یک طعم بد یا شوک‌آور برای ناخن‌ها می‌تواند به شما در پیشگیری از جویدن ناخن‌ها کمک کند. لاک با طعم تلخ به طور زیادی در اکثر داروخانه‌ها برای افرادی که به دنبال ترک ناخن جویدن هستند، در دسترس است.

ناخن‌های خود را مرتب کوتاه کنید

«گان انج سرن»، جراح گوش، حلق و بینی در سنگاپور، می‌گوید: ناخن‌های خود را کوتاه نگه دارید تا کمتر ناخنی برای جویدن داشته باشید. با این ترفند، به سختی می‌توانید با دندان‌هایتان به ناخن‌ها برسید و احتمال زیادی وجود دارد که به جویدن ناخن‌هایتان بی‌علاقه شوید.

البته، با وجود کوتاه بودن ناخن‌ها باز هم ممکن است ناخن‌های خود را با دندان بکنید اما جویدن ناخن‌ها در زمانی که ناخن‌ها اینقدر کوتاه هستند می‌تواند باعث تحریک پوست، خونریزی و رشد نامناسب ناخن شود.

تمرین تغییر عادت را امتحان کنید

روش دیگر برای متوقف کردن جویدن ناخن‌ها، آموزش تغییر عادت است؛ در این رویه یک عادت ناسالم با فعالیتی متفاوت و سالم‌تر جایگزین می‌شود. وقتی عادت شما شکسته شد، دیگر نیازی به ادامه تمرین جدید نیست.

عادات زیادی وجود دارد، چه کوتاه مدت و چه درازمدت، که می توانید به جای جویدن ناخن، آنها را انجام دهید. هنگامی که میل به جویدن ناخن دارید، متخصصان توصیه می کنند به جای آن یکی از کارهای زیر را انجام دهید:

یک تکه آدامس بجوید؛ گان می‌گوید: این کار دهان شما را مشغول نگه می‌دارد و از جویدن انگشتانتان جلوگیری می‌کند.
با چیزی مانند حلقه یا توپ استرس در دستان خود بازی کنید.
حرکت کنید؛ «پل گرین»، دکترا، روانشناس در منهتن، نیویورک، می‌گوید: وقتی متوجه شدید که ناخن‌هایتان را می‌جوید، به خودتان سخت نگیرید – در عوض، بلند شوید و کاری متفاوت انجام دهید تا توجه خود را به کار دیگری جلب کنید.
دستکش بپوشید

«سوزان بارد»، پزشک متخصص پوست در بروکلین، نیویورک، می‌گوید: برای جلوگیری از جویدن ناخن، ناخن‌های خود را با روکش انگشت یا دستکش بپوشانید. زمانی که می‌خواهید این مانع را برای جویدن ناخن‌های خود بردارید، بیشتر از این عادت آگاه می شوید و جلوی خود را می‌گیرید.

محرک‌های خود را پیدا کنید

در حالی که ممکن است حواستان به جویدن ناخن هایتان نباشد، تمام سعی خود را بکنید که حواستان به زمان وقوع آن باشد.

گان می‌گوید: چه عصبی هستید یا فقط کسل، دانستن زمان و چرایی آن به شما کمک می‌کند تا موضوع را بهتر درک کنید و به شما امکان می‌دهد راه‌حلی بیابید که می‌تواند پاسخ بدنتان را به دلایل تعیین‌شده معکوس کند.

به گفته گان و گرین ناخن های بلند، عدم لاک ناخن، موقعیت های عصبی کننده و کسالت برخی از محرک های رایج برای ناخن جویدن هستند.

اولین دیدگاه را بنویسید