خانه / برگزیده‌ها,

دعوای رسانه‌ای بر سر تاج‌گذاری ملکه الیزابت

ملکه الیزابت

در این گزارش می‌خوانید که چگونه تاج‌گذاری ملکه الیزابت دوم در هفتاد سال قبل، به میدان نبرد شبکه‌های امریکایی برای پوشش زنده تلویزیونی بدل شد!

هفت دهه قبل، مراسم تاج‌گذاری یک ملکه در بریتانیا، به میدان جنگی برای صاحبان شبکه‌های تلویزیونی در ایالات متحده تبدیل شد.

در حالی که تلویزیون در مراحل ابتدایی فعالیت خود به عنوان یک رسانه بود، شبکه‌های «CBS» و «NBC» اولین رقابت یا به نوعی جَنگ همه‌جانبه خود را برای پوشش سریع‌تر انجام دادند تا نمایشی را برای آمریکای پس از جنگ عرضه کنند که هنوز از تصاویر متحرک هماهنگ‌شده با صدا شگفت‌زده می‌شد.

در آن زمان، ران کاکرین از سی بی اس (CBS News) از فرودگاه بین‌المللی لوگان بوستون گزارش داد. در حالی که تا رسیدن به ماهواره‌های انتقال تصویر یک دهه فاصله بود و کابل زیر آب در اقیانوس اطلس هم بسیار گران تمام می‌شد، شبکه‌های ایالات متحده ـ هم CBS و هم NBC ـ امکان پخش زنده جدیدی ایجاد کردند. نمایندگان و واحد‌های سیار آن‌ها در شهر لوگان مستقر شدند؛ چراکه یک ساعت به لندن نزدیک‌تر از نیویورک بود. در حالی که بیننده‌ها در امریکا منتظر بودند تا شکوه و عظمت تاجگذاری ملکه انگلیس را زنده تماشا کنند، بیل داونز از CBS News هم اخبار این رویداد را از برج مراقبت مخابره کرد.

در آن روز دوم ژوئن ۱۹۵۳ هواپیمای CBS در ساعت ۱۶:۱۲ به زمین نشست و هواپیمای NBC حدود ۴۵ دقیقه عقب افتاد؛ با این حال، این اتفاق، پیروزی شبکه سی بی اس (CBS) را مسجل نکرد.

NBC که متوجه شد در مسابقه پرواز به CBS خواهد باخت، در آخرین لحظه با شبکه ABC معامله کرد. ABC در آن زمان شبکه‌ای به مراتب جوان‌تر و کوچکتر بود. در جریان این معامله، ABC پوشش خبری کانادا را در CBS حذف کرد و زمانی مهندسان CBS متوجه این مساله شدند که دیگر خیلی دیر شده بود؛ بنابراین NBC، به لطف ABC و کانادایی ها، CBS را با اختلاف ۱۳ دقیقه شکست داد.

با این حال، سال‌ها بعد، والتر کرونکیت ـ گزارشگر و مجری تلویزیون ـ ناگفته‌هایی از یک پیچیدگی رسانه‌ای را برملا کرد. به گفته وی اولین صحنه‌هایی که CBS برای پوشش این برنامه انتخاب کرد، اشتباه بود، اما به این شبکه اجازه داد که مدعی شود، اول آن‌ها تصویر اصلی از تاجگذاری را به آمریکا نشان داده‌اند؛ چراکه NBC پوشش مراسم را خیلی زودتر از این حرف‌ها آغاز کرده بود.

کرونکیت در توضیح این مطلب گفته بود: جنگ رسانه‌ای حقیقتا چنین است!

اولین دیدگاه را بنویسید