خانه / برگزیده‌ها,

درمان این بیماری پیشرفت آلزایمر را کُند می کند

آلزایمر
آلزایمر

دانشمندان فکر می کنند این باکتری ممکن است با افزایش التهاب علائم آلزایمر را بدتر کند. درمان و پیشگیری از بیماری لثه ممکن است به کند کردن پیشرفت بیماری آلزایمر کمک کند.
Fusobacterium nucleatum (F. nucleatum) یک باکتری رایج است که با بیماری های دهان مانند بیماری لثه، بوی بد دهان، آبسه دندان و سرطان دهان مرتبط است. علاوه بر این، با انواع بیماری ها در سایر نقاط بدن از جمله سرطان ها، عفونت ها و شرایط التهابی مرتبط است.

اخیراً، یک مطالعه منتشر شده در Frontiers in Aging Neuroscience نشان داده است که ممکن است با بیماری آلزایمر نیز مرتبط باشد.

انجمن آلزایمر بیماری آلزایمر را به عنوان شایع ترین علت زوال عقل توصیف می کند که حدود 60 تا 80 درصد از همه موارد را تشکیل می دهد. این یک بیماری پیشرونده بدون درمان است.

افراد مبتلا به بیماری آلزایمر، از دست دادن تدریجی حافظه و شناخت را تجربه می کنند که در نهایت به اندازه ای شدید می شود که در عملکرد روزانه آنها اختلال ایجاد می کند. اعتقاد بر این است که ناشی از تجمع پروتئین های بتا آمیلوئید و تاو در مغز است که به سلول های عصبی آسیب می زند و آن ها را از بین می برد.

اگرچه ممکن است عجیب به نظر برسد که باکتری های موجود در دهان می توانند چنین تأثیرات گسترده ای داشته باشند اما این یک واقعیت است که “دهان شما واقعاً دروازه ورود به بدن شما است.”

این باکتری باعث رشد غیر طبیعی سلول های میکروگلیال می شود. سلول های میکروگلیال سلول های ایمنی در مغز هستند که به طور معمول سلول های عصبی و عفونت های آسیب دیده را حذف می کنند. این رشد بیش از حد سلول های میکروگلیال باعث افزایش پاسخ التهابی می شود.

محققان معتقدند که التهاب یا عفونت مزمن یک عامل کلیدی در کاهش شناختی است که با پیشرفت بیماری آلزایمر رخ می دهد.

پیامدهای بیماری آلزایمر چیست؟
محققان میگویند اگرچه تحقیقات ثابت نمی کند که بیماریهای پریودنتال می تواند باعث بیماری آلزایمر شود، اما نشان می دهد که اگر بیماری لثه را به اندازه کافی درمان نکنید، ممکن است علائم بیماری آلزایمر را بدتر کنید.

علاوه بر این، درمان بیماری لثه در مراحل اولیه آلزایمر می تواند به طور بالقوه پیشرفت آن را کاهش دهد.

گام بعدی در تحقیقات استفاده از یک microRNA خاص برای هدف قرار دادن علل اصلی آلزایمر از جمله تشکیل پلاک های آمیلوئید، رسوب پروتئین تاو و التهاب مغز خواهد بود.

در واقع هدف یافتن یک رویکرد قوی و مؤثر «در یک حرکت» است که منجر به کشف استراتژی‌های درمانی مؤثر، ایمن و کارآمد برای بیماری آلزایمر می‌شود.

نکات ساده برای حفظ بهداشت دهان و دندان
بیماری لثه 47 درصد از آمریکایی های بالای 30 سال را تحت تاثیر قرار می دهد، در حالی که آلزایمر در حال حاضر حدود 6.5 میلیون نفر را تحت تاثیر قرار می دهد.

با توجه به حجم رو به رشد این بیماری مردم اهمیت حفظ بهداشت دهان و دندان را برای حفظ سلامت شناختی و کلی جدی بگیرند.

پروفسور و معاون تحقیقات و سلامت جامعه در دانشکده پزشکی دندانپزشکی Woody L. Hunt، مرکز علوم بهداشتی دانشگاه فناوری تگزاس در ال پاسو، گفت که داشتن یک روال بهداشت دهان و دندان “ساختار یافته و کوشا” شامل موارد زیر است:

دندان های خود را دو بار در روز، ترجیحا بعد از غذا مسواک بزنید. این به معنای بعد از صبحانه و آخرین چیزی است که قبل از رفتن به رختخواب است. مسواک زدن بعد از ناهار نیز کمک می کند.
از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنید. طبق گفته انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) این به جلوگیری از پوسیدگی کمک می کند.

از محصولات حاوی تنباکو اجتناب کنید چرا که می توانند خطر التهاب و بیماری لثه را افزایش دهند.
حداقل سالی یک بار برای معاینه به دندانپزشک مراجعه کنید. معاینات منظم به تشخیص زودهنگام مشکلات کمک می‌کند، زمانی که درمان آسان‌تر و کم‌هزینه‌تر است.

استفاده از دهانشویه یا سایر وسایل کمکی بهداشتی دهان و دندان توصیه شده است.
برخی از سرطان ها، زایمان های زودرس، سکته مغزی، بیماری های قلبی عروقی و دیابت با بهداشت نامناسب دهان مرتبط هستند.

به ویژه در مورد دیابت شواهد خوبی وجود دارد مبنی بر اینکه افرادی که بیماری لثه درمان نشده دارند، به احتمال زیاد قادر به کنترل این بیماری نیستند.

اولین دیدگاه را بنویسید