خانه / برگزیده‌ها,

درمان‌های طبیعی برطرف شدن سفیدی زودرس مو

موی سفید
موی سفید

تغییر رنگ مو با افزایش سن طبیعی است، مو‌های سفید تقریبا در هر زمان از زندگی می‌توانند ظاهر شوند حتی نوجوانان و افراد ۲۰ ساله نیز ممکن است متوجه وجود تار‌های سفید بین مو‌های خود شوند. بدن انسان میلیون‌ها فولیکول مو یا کیسه‌های کوچک دارد که پوست را پوشانده است. فولیکول‌ها مو رنگ یا سلول‌های رنگی…

تغییر رنگ مو با افزایش سن طبیعی است، مو‌های سفید تقریبا در هر زمان از زندگی می‌توانند ظاهر شوند حتی نوجوانان و افراد ۲۰ ساله نیز ممکن است متوجه وجود تار‌های سفید بین مو‌های خود شوند. بدن انسان میلیون‌ها فولیکول مو یا کیسه‌های کوچک دارد که پوست را پوشانده است. فولیکول‌ها مو رنگ یا سلول‌های رنگی تولید می‌کنند که حاوی ملانین هستند. با گذشت زمان فولیکول‌های مو سلول‌های رنگدانه‌ای خود را از دست می‌دهند و در نتیجه رنگ سفید ایجاد می‌شود. به گزارش مدیکال نیوزتودی، در این مقاله برخی از دلایل عمده سفید شدن زودرس مو‌ها را همراه با روش‌هایی برای کاهش روند سفیدی یا جلوگیری از آن بررسی می‌کنیم.

دلایل سفید شدن مو

دلایل مختلفی علاوه بر سن می‌تواند منجر به سفید شدن مو‌های فرد شود.

کمبود ویتامین

هرگونه کمبود ویتامین B۶، B۱۲، بیوتین، ویتامین D یا ویتامین E می‌تواند منجر به سفید شدن زودرس مو شوند. یک گزارش در سال ۲۰۱۵ در ژورنال “Development”، مطالعات مختلفی درباره کمبود ویتامین D۳، ویتامین B۱۲ و مس و ارتباط آن‌ها با سفید شدن مو‌ها را یادآوری کرده است. این یافته نشان می‌دهد کمبود مواد مغذی روی رنگدانه‌ها تاثیر می‌گذارد که رنگ با مصرف مکمل ویتامین می‌تواند برگردد. یک مطالعه در سال ۲۰۱۶ که در مجله بین المللی “Trichology” چاپ شده عوامل مرتبط با سفید شدن زودرس را در جوانان هندی زیر ۲۵ سال بررسی کرده است. این تحقیق ارتباط بین سطح کمی از فریتین سرم را که ذخیره کننده آهن در بدن است، ویتامین B۱۲ و کلسترول خوب HDL-C در شرکت کنندگان با مو‌های زودرس مو پیدا کرد.

ژنتیک

بر اساس گزارشی که در سال ۲۰۱۳ در مجله پوست هند چاپ شد نشان می‌دهد سفید شدن زودرس مو‌های فرد تا حد زیادی به ژنتیک مرتبط است. نژاد و قومیت در سفیدی زودرس مو‌ها نیز نقش دارند. بر اساس این مطالعه سفیدی زودرس مو در سفیدپوستان می‌تواند از ۲۰ سالگی شروع شود در حالی که شروع آن در یک فرد آسیایی می‌تواند از ۲۵ سالگی و در جمعیت آفریقایی آمریکایی از سن ۳۰ سالگی باشد.

استرس اکسیداتیو

در حالی که سفید شدن مو غالبا ژنتیکی است، اما احتمال می‌رود استرس اکسیداتیو در بدن نقش مهمی داشته باشد، زیرا فرآیند زودرس اتفاق می‌افتد. هنگامی که آنتی اکسیدان‌ها برای خنثی کردن اثرات مخرب رادیکال‌های آزاد کافی نیستند استرس اکسیداتیو باعث عدم تعادل می‌شود. رادیکال‌های آزاد مولکول‌های ناپایداری هستند که به سلول‌ها آسیب می‌رسانند و به روند پیری و بروز بیماری کمک می‌کنند.

استرس اکسیداتیو بیش از حد می‌تواند باعث پیشرفت بیماری‌ها از جمله ویتیلیگو، بیماری پوستی خودایمنی و غیرمسری شود، همچنین ممکن است ویتیلیگو به دلیل مرگ سلول ملانین یا از دست دادن عملکرد سلول مو‌ها را سفید کند.

برخی شرایط خاص پزشکی

برخی از شرایط پزشکی از جمله بیماری‌های خود ایمنی ممکن است خطر ابتلا به سفیدی زود هنگام در فرد را افزایش دهد. در حقیقت، تحقیقاتی که در سال ۲۰۰۸ منتشر شد ارتباطی بین ناهنجاری‌های مو و اختلال عملکرد تیروئید را نشان داد، همچنین مو‌های سفید در آلوپسی آره آتا، یک بیماری خود ایمنی پوستی که باعث ریزش موی سر، صورت و سایر قسمت‌های بدن می‌شود معمول است. وقتی مو‌ها دوباره رشد می‌کنند به دلیل کمبود ملانین سفید می‌شوند.

عوامل استرس زا در زندگی واقعی

مطالعات تحقیقاتی متناقضی در مورد استرس در زندگی وجود دارد مانند آنچه در اثر آسیب ایجاد شده و منجر به سفیدی زودرس مو می‌شود. یک مطالعه از دانشگاه نیویورک نشان می‌دهد وقتی بدن تحت فشار است سلول‌های مسئول رنگ مو می‌توانند تخلیه شوند. مطالعات دیگر نشان می‌دهد گرچه استرس ممکن است نقش داشته باشد، اما تنها بخشی کوچک از یک تصویر بزرگ‌تر است که بیماری و سایر عوامل در آن نقش دارند.

سیگار کشیدن

مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۳ که در مجله آنلاین پوست ایتالیا منتشر شده است، نشان می‌دهد افراد سیگاری ۲/۱ برابر بیشتر احتمال دارد که قبل از ۳۰ سالگی روند سفید شدن موهایشان شروع شود. یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ در ژورنال آکادمی پوست آمریکا نیز نشان داد سیگار کشیدن با سفید شدن زودرس مو‌های در مردان جوان ارتباط دارد.

رنگ مو‌ها و محصولات شیمیایی مو

رنگ مو‌ها و محصولات شیمیایی مو حتی شامپو‌ها می‌توانند در سفید شدن زودرس مو‌ها نقش داشته باشند. بسیاری از این محصولات حاوی مواد مضر هستند که ملانین را کاهش می‌دهند. هیدروژن پراکسید که در بسیاری از رنگ مو‌ها وجود دارد یکی از این مواد شیمیایی مضر است. استفاده بیش از حد از محصولاتی که مو‌ها را سفید می‌کنند نیز در نهایت باعث سفید شدن آن‌ها می‌شود.

روش‌های جلوگیری و معکوس کردن روند سفیدی زودرس مو

اگر علت ژنتیکی یا پیری باشد هیچ چیز نمی‌تواند مانع یا معکوس کنننده این روند شود. با این حال، در صورت ریزش مو به دلیل یک بیماری درمان سفیدی مو می‌تواند باعث بازگشت رنگدانه‌های رنگ شود. هنگامی که رژیم غذایی و کمبود ویتامین دلیل سفید شدن زودرس مو‌ها است اصلاح این مشکلات ممکن است این روند را معکوس یا از وخیم شدن آن جلوگیری کند.

خوردن آنتی اکسیدان‌های بیشتر

رژیم غذایی فرد در جلوگیری از سفید شدن مو نقش دارد. یک رژیم غذایی غنی از آنتی اکسیدان می‌تواند استرس اکسیداتیو را کاهش دهد. غذا‌های غنی از آنتی اکسیدان عبارتند از:

میوه و سبزی‌های تازه

چای سبز

روغن زیتون

ماهی

رفع کمبود‌ها

هر فردی که مو‌های سفید ناشی از کمبود ویتامین دارد باید غذا‌های بیشتری را که مملو از آن ویتامین‌ها است را مصرف کند به عنوان مثال غذا‌های دریایی، تخم مرغ و گوشت‌ها منابع خوبی برای تامین ویتامین B۱۲ شیر، ماهی قزل آلا و پنیر منابع عالی ویتامین D هستند. مکمل‌های ویتامینی که بدون نسخه در دسترس هستند نیز می‌توانند این کمبود‌ها را برطرف کنند.

ترک سیگار

سیگار کشیدن اثرات سوئی بر بدن و در سفید شدن مو‌ها دارد. محققان ارتباطی بین عادت و از بین رفتن رنگدانه‌های مو پیدا کرده اند.

رنگ مو‌های زیادی در بازار وجود دارد که مو‌های سفید را می‌پوشاند، اما بسیاری از این‌ها به سفید شدن زودرس کمک می‌کنند و حتی ممکن است واکنش‌های آلرژیک و جانبی ایجاد کنند. درمان‌های طبیعی جایگزینی برای کاهش سرعت سفید شدن مو‌ها بدون آسیب رساندن به بدن یا ایجاد آسیب بیشتر در رنگدانه‌های مو وجود دارند.

برگ کاری. استفاده دارویی از برگ‌های کاری به قرن‌ها قبل برمی گردد. برگ کاری وقتی با روغن مو ترکیب شده و به پوست سر مالیده می‌شوند می‌توانند روند سفیدی زودرس را آهسته کنند. یک گزارش در “International Journal of PharmTech Research” استفاده سنتی از برگ‌های کاری را برای حفظ رنگ موی سیاه و حتی جلوگیری از سفیدی زودرس را برجسته می‌کند.

هرینگاراج. بر اساس برخی گزارش‌ها هرینگاراج یا bhringaraj مو را تیره و از سفید شدن آن جلوگیری می‌کند. آب برگ‌های این گیاه را در روغن نارگیل یا کنجد می‌جوشانند و روی مو‌ها ماساژ می‌دهند. برگ‌های این گیاه به صورت روغن نیز موجود است.

انگور فرنگی هندی؛ که آمله نیز نامیده می‌شود، یک مکمل گیاهی برای تغییر رنگ سفیدی زودرس با تقویت رنگدانه است. اعتقاد بر این است که اثربخشی آن به این دلیل است که انگور فرنگی غنی از آنتی اکسیدان و خواص ضد پیری است. می‌توان پودر این میوه را با روغن نارگیل مخلوط کرد و به صورت مستقیم روی پوست سر مالید.

چای سیاه. چای سیاه می‌تواند مو را تیره، براق و نرم کند، بنابراین می‌توان ۳ تا ۵ کیسه چای در ۲ فنجان آب جوش قرار داد، سپس بعد از خنک شدن آن را روی مو‌های تمیز و مرطوب اسپری کرد.

مس. بر اساس یک مطالعه در سال ۲۰۱۲، سطح پایین مس می‌تواند منجر به سفیدی زودرس مو شود، بنابراین باید از منابع غذایی خوب مس مانند جگر گاو، عدس، بادام، شکلات تلخ و مارچوبه استفاده کرد.

کدو تنبل. کدو تنبل به دلیل بازیابی رنگدانه‌های مو و تحریک ریشه مو معروف است. ماساژ منظم مو با روغن کدو می‌تواند از سفید شدن مو جلوگیری کند.

اولین دیدگاه را بنویسید