خانه / برگزیده‌ها,

دارویی برای تقویت رشد مو

ریزش مو
ریزش مو

ماینوکسیدیل دارویی است که برای تحریک رشد مو و کند شدن روند طاسی تجویز می‌شود. این دارو برای افراد زیر ۴۰ سال که اخیرا با ریزش مو مواجه شده اند، بیشترین تاثیر را دارد.

ماینوکسیدیل تاثیری بر پسروی خطوط مو ندارد و طاسی را درمان نمی‌کند.

ماینوکسیدیل چگونه باید استفاده شود؟

ماینوکسیدیل موضعی به صورت مایع است و می‌توان از آن روی پوست سر استفاده کرد. ماینوکسیدیل به طور معمول دو بار در روز استفاده می‌شود.

دستورالعمل‌های ارائه شده روی بسته بندی محصول یا تجویز پزشک را با دقت دنبال کنید و در صورت داشتن هر گونه پرسش، آن را با پزشک یا داروساز خود مطرح کنید. از ماینوکسیدیل طبق دستور ارائه شده استفاده کنید. از میزان بیشتر یا کمتر دارو یا تعداد دفعات بیشتر از آن چه پزشک دستور داده است، استفاده نکنید.

استفاده میزان بیشتر از دوز توصیه شده موجب افزایش بیشتر یا رشد سریع‌تر مو نمی‌شود و ممکن است احتمال بروز عوارض جانبی را افزایش دهد. پیش از آن که تاثیر دارو قابل مشاهده باشد، باید حداقل برای چهار ماه و احتمالا تا یک سال از ماینوکسیدیل استفاده کنید.

ماینوکسیدیل را فقط روی مو و پوست سر خشک استفاده کنید. از این دارو در دیگر قسمت‌های بدن استفاده نکرده و آن را دور از چشم‌ها و پوست حساس نگه دارید. در صورت تماس تصادفی با این بخش ها، آن را با مقادیر زیاد آب سرد شستشو دهید. در صورت بروز تحریک با پزشک خود تماس بگیرید.

ماینوکسیدیل را روی آفتاب سوختگی یا پوست سر تحریک شده استفاده نکنید.

در صورت استفاده از انگشتان دست برای مالش ماینوکسیدیل روی پوست سر، دست‌های خود را پس از استفاده از دارو به خوبی شستشو دهید.

اقدامات احتیاطی که هنگام استفاده از ماینوکسیدیل باید رعایت کرد

پیش از استفاده از ماینوکسیدیل، اگر به مانوکسیدیل یا هر داروی دیگری آلرژی دارید، پزشک یا داروساز خود را از این شرایط آگاه کنید.

 • پزشک یا داروساز خود را از دارو‌های تجویزی و بدون نسخه دیگری که مصرف می‌کنید، به ویژه گوانتیدین (ایزملین)، دارو‌های دیگر برای فشار خون بالا، و ویتامین‌ها آگاه کنید.
 • در صورت ابتلا به بیماری قلبی، کلیوی، کبدی یا پوست سر، پزشک خود را از این شرایط آگاه کنید.
 • در صورت بارداری، قصد باردار شدن، یا شیردهی به نوزاد، پزشک خود را از این شرایط آگاه کنید. اگر طی دوران استفاده از ماینوکسیدیل باردار شده اید با پزشک خود تماس بگیرید.
 • از قرار گرفتن غیر ضروری یا طولانی مدت در برابر نور خورشید پرهیز کرده و از لباس مناسب، عینک آفتابی و محصولات ضد آفتاب استفاده کنید. ماینوکسیدیل ممکن است پوست شما را نسبت به نور خورشید حساس کند.

در صورت فراموش کردن یک دوز چه کاری باید انجام داد؟

دوز فراموش شده را نادیده گرفته و به برنامه منظم درمان خود ادامه دهید. برای جبران دوز فراموش شده، میزان دوز بعدی را افزایش ندهید.

عوارض جانبی ماینوکسیدیل چه هستند؟

ماینوکسیدیل ممکن است موجب برخی عوارض جانبی شود. در صورت شدید بودن علائم زیر یا از بین نرفتن آن‌ها با پزشک خود صحبت کنید:

 • خارش پوست سر
 • خشکی
 • پوسته پوسته شدن
 • تحریک یا سوزش

اگر با هر یک از علائم زیر مواجه هستید، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید:

 • افزایش وزن
 • تورم در صورت، قوزک پاها، دست‌ها یا شکم
 • دشواری در تنفس (به ویژه زمانی که دراز می‌کشید)
 • ضربان قلب سریع
 • سینه درد
 • سبکی سر

اطلاعات دیگری که باید بدانید

داروی ماینوکسیدیل فقط برای مصارف خارجی است. اجازه ندهید ماینوکسیدیل با چشم ها، بینی یا دهان شما تماس داشته باشد و آن را قورت ندهید. در بخش تحت درمان با ماینوکسیدیل از پانسمان، بانداژ، محصولات آرایشی، لوسیون‌ها یا دیگر دارو‌های پوستی استفاده نکنید، مگر این که پزشک به شما بگوید.

اجازه ندهید فرد دیگری از داروی شما استفاده کند. درباره تجدید داروی خود با داروساز یا پزشک خود صحبت کنید.

تهیه فهرستی از تمام دارو‌های تجویزی و بدون نسخه که مصرف می‌کنید و همچنین هر محصول دیگر مانند ویتامین ها، مواد معدنی، یا هر مکمل غذایی دیگر اهمیت دارد. هر زمان که به پزشک مراجعه می‌کنید یا در بیمارستان بستری می‌شوید، این فهرست را به همراه داشته باشید. در مواقع اضطراری نیز همراه داشتن این اطلاعات اهمیت دارد.

توجه: معرفی دارو در رسانه، صرفاً جهت دانش افزایی است و به معنای توصیه یا تجویز نیست. مصرف هر گونه دارو با هر دوز، صرفاً باید با تشخیص و تجویز پزشک باشد.

اولین دیدگاه را بنویسید