خانه / اقتصادی,

خیز جدی و ترسناک دولت برای اینترنت ملی

اینترنت ملی
اینترنت ملی

در لایحه بودجه ۱۴۰۲ برای اولین‌بار نام «صندوق توسعه شبکه ملی اطلاعات» به چشم می‌خورد. برخی کارشناسان و منتقدان سیاستگذاری اینترنت، اعتقاد دارند که تشکیل این صندوق، در راستای برنامه‌های اینترنت ملی است.

لایحه بودجه ۱۴۰۲ روز چهارشنبه (۲۱ دی) پس از ۳۶ روز دیرکرد توسط ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور، به مجلس تقدیم شد.

در بند س تبصره ۷ لایحه بودجه سال آینده که مربوط به صنعت، معدن و ارتباطات می‌شود، آمده است: «به دولت اجازه داده می‌شود به منظور شتاب‌بخشی به توسعه شبکه ملی اطلاعات، ارتقا و نوسازی زیرساخت‌های ارتباطی و توسعه فیبر نوری منازل و کسب‌وکارها، صندوقی تحت عنوان «صندوق توسعه شبکه ملی اطلاعات» در سقف پست‌های سازمانی و اعتبارات مصوب وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایجاد نماید.»

خیز جدی و ترسناک دولت برای اینترنت ملی

در ادامه این تبصره آمده است که اساسنامه و منابع این صندوق به پیشنهاد مشترک وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان اداری و استخدامی و سازمان برنامه و بودجه کشور با همکاری بانک مرکزی و وزارت امور اقتصادی و دارایی تدوین و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

یکی از موارد تازه بودجه 1402 درباره موضوع اینترنت، حمایت همه‌جانبه از توسعه شبکه ملی اطلاعات است که منتقدان از آن به عنوان اینترنت ملی یاد می‌‌کنند.

نام صندوق توسعه شبکه ملی اطلاعات برای اولین‌بار در بودجه 1402 آمده است و باید ببینیم این صندوق چه زمانی تشکیل می‌شود و دولت به واسطه آن چه برنامه‌ای برای اینترنت کشور و حال خرابِ آن دارد.

اولین دیدگاه را بنویسید