خانه / برگزیده‌ها,

خطر بزرگ انداختن پا روی پا هنگام نشستن

خار پاشنه
خار پاشنه

همه ما شیوه منحصر به فردی برای نشستن داریم و هر کدام در یک پوزیشن خاص راحت تر هستیم. به عنوان مثال بعضی از ما عادت داریم که یکی از پاهای خود را روی دیگری بیندازیم که البته چنین پوزیشنی برای بدن مناسب نیست.

 1. احتمال ابتلا به فلج عصبی را افزایش می دهد
  زمانی که هنگام نشستن یکی از پاهایتان را مدت زمان طولانی روی دیگری می اندازید، وضعیتی به نام فلج عصبی ایجاد می شود که در چنین حالتی، نمی توانید پای خود را بالا بیاورید و در نتیجه در ماهیچه های شما یک بی حسی اتفاق می افتد که ممکن است به عصب پا آسیب وارد کند.
 2. فشار خون را افزایش می دهد
  طبق مطالعات انجام شده، انداختن یک پا روی پای دیگر باعث افزایش فشار خون می شود زیرا در چنین حالتی هیچ جریان خونی در قوزک پا وجود ندارد که البته این وضعیت موقتی است اما پیشنهاد می کنیم برای جلوگیری از فشار خون هرگز این پوزیشن را انتخاب نکنید.
 3. باعث شکل نامتناسب بدن می شود
  طبق مطالعات انجام شده، انداختن پا روی پای دیگر به اندازه سه ساعت در روز، عاملی برای به هم خوردن تناسب لگن و شانه است. همچنین سر شما دیگر موازی با قسمت های دیگر نیست و همین امر، شکل ستون فقرات را به هم می ریزد و باعث درد و سفتی در ماهیچه ها خواهد شد.
 4. باعث ایجاد درد در ماهیچه می شود
  انداختن پا روی پای دیگر، حرکت بدن را به هم می ریزد، درد را در ناحیه مفصل ایجاد می کند، به گردن، لگن، قسمت پایین کمر و زانو آسیب وارد می کند و باعث زانو درد می شود.
 5. ورم قوزک پا مخصوصاً در دوران بارداری را افزایش می دهد
  در دوران بارداری هرگز این کار را نکنید. البته که هیچ مشکلی برای کودک ایجاد نمی شود اما ممکن است که ورم قوزک پا و درد عضلانی را ایجاد کند. پس در این حالت سعی کنید که پاهای خود را کنار هم قرار دهید یا آن ها را بالا نگهدارید تا ورم پا بخوابد.
 6. سبب ایجاد بیماری های قلبی می شود
  انداختن پاها روی یکدیگر برگشت خون به قلب را دچار اختلال می کند و فشار وارده روی یکی از پاها مانع از برقراری جریان مناسب خون می شود از این رو احتمال بروز بیماری های قلبی افزایش پیدا می کند.

دیگر مضرات انداختن پاها روی پا هنگام نشستن
ایجاد اختلال در واریس وریدهای پا
چرخش استخوان لگن
درد در ناحیه شکم، گردن، ستون فقرات

چطور روی صندلی بشینیم؟
ایده آل ترین روش نشستن روی صندلی به گونه ای است که فرد روی صندلی می نشیند و دو پای او کنار هم روی زمین قرار می گیرد. برای جلوگیری از ایجاد درد در ناحیه کمر و گردن هنگام نشستن باید کمر صاف، صورت به طور مستقیم و روبه جلو باشد و فشار به صورت یکسان بر هر دو پا فشار وارد شود.

اولین دیدگاه را بنویسید