خانه / برگزیده‌ها,

توصیه‌های تغذیه ای مهم برای حفظ سلامتی در هوای سرد

زمستان
زمستان

کارشناس ارشد تغذیه با اشاره به سرمای زمستان در این روزها، به بیان توصیه های تغذیه ای در فصل سرما پرداخت.

مهندس جواد سلیج محمودی گفت: درجه حرارت و تغییر فصل، محیط را برای برخی از بیماری ها به ویژه سرما خوردگی فراهم می کند. رعایت نکات تغذیه ای و استفاده از رژیم غذایی مناسب و متنوع، مقاومت بدن را در برابر بیماری ها افزایش می دهد.

مسئول اداره تغذیه دانشگاه علوم پزشکی کاشان با بیان اینکه رعایت دو اصل تعادل و تنوع در مصرف غذایی در هر شرایطی به جلوگیری از بروز بیماری در این فصل منجر می شود، به بیان توصیه های زیر پرداخت:

  • غذا را به صورت کم حجم و در تعداد وعده های غذایی بیشتر مورد استفاده قرار دهید.
  • مصرف مایعات بیشتر از حالت عادی باشد. استفاده از مایعات گرم نظیر شیر گرم، آش و سوپ های مقوی نظیر سوپ حاوی شلغم علاوه بر کاهش میزان ابتلای بدن به سرما خوردگی ها، سبب ایجاد آرامش جسمی می شود چرا که هضم و جذب این مایعات برای بدن آسان تر است و باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود.
  • مصرف مرکبات نظیر لیموشیرین، نارنگی و پرتقال به صورت مرتب و روزانه در این فصل بسیار مفید است، زیرا اگر ویتامین C در بدن به میزان لازم وجود داشته باشد، ابتلا به بیماری های عفونی فصل زمستان کاهش می یابد.
  • مصرف شلغم در این فصل از اهمیت زیادی برخوردار است. این گیاه از جمله گیاهانی است که به صورت طبیعی حاوی “آنتی بیوتیک” است. بنابر این استفاده از آن به صورت بخور و سوپ برای افرادی که در این فصل دچار بیماری سرما خوردگی می شوند، بسیار مهم و ضروری است.
  • مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین B6, A, C,E, سلنیم، روی و آهن موجب تقویت سیستم ایمنی شده و مقاومت در برابر عفونت ها را افزایش می دهند. مواد غذایی نظیر سبزی و صیفی جات زرد و قرمز، گوجه فرنگی و هویج، لبو، کلم، دانه های غلات، تخمه آفتابگردان، جوانه گندم، سیب زمینی و میگو، جگر گوساله، موز، عدس و اسفناج حاوی ریز مغذی های فوق هستند که مصرف آنها برای افراد در فصل سرما مناسب است.
  • مصرف کدو حلوایی به دلیل اینکه منبع خوبی از ویتامین A است به عنوان دسر در کنار وعده های اصلی غذا برای خانواده ها توصیه می شود.
  • در صورت وجود اختتاق و گرفتگی بینی و حلق نوشیدن مایعات گرم نظیر چای کم رنگ به مقدار فراوان توصیه می شود.
  • استفاده از آب میوه ها و آب سبزیجات(همچون آب مرکبات، آب هویج و آب گوجه فرنگی) باعث دریافت بیشتر مایعات، کالری و تا حدودی فیبر غذایی می شود.
  • به جای مصرف غذاهای آماده که از لحاظ ویتامین‌ها و مواد معدنی فقیر هستند، از انواع میوه و سبزیجات تازه، گوشت، ماهی، غلات، مغزها و آجیل خام و بدون نمک استفاده کنید.
  • تا حد امکان از مصرف کربوهیدرات‌های ساده همچون قند و شکر و روغن های جامد (کره و چربی های حیوانی موجود در گوشت) لبنیات پرچرب و… پرهیز شود.

وی در پایان افزود: در دو بیماری پنومونی و آنفلوآنزا باید مراقب دهیدراتاسیون و کم آبی بدن بود و به برطرف کردن مشکلات تنفسی توجه کرد. مراقب کاهش وزن بر اثر شرایط هایپرمتابولیک و پیشگیری از عفونت‌های ثانویه و یبوست باشید. در رژیم غذای بیمار به مصرف انواع غذاهای حاوی آنتی اکسیدان ها(ویتامین‌ A,C,E) که در انواع میوه و سبزی تازه وجود دارد تاکید شود.

اولین دیدگاه را بنویسید