خانه / برگزیده‌ها,

تهدید ساپینتو، در بدترین موقعیت ممکن!

ساپینتو
ساپینتو

سرمربی پرتغالی آبی‌پوشان و بازیکنان استقلال ماه‌هاست دریافتی نداشته‌اند و از این بابت هر حرفی که بزنند کاملا درست است چون عدم پرداخت مطالبات تمرکز همه نفرات را کاملا برهم می‌ریزد.

شاید گروهی از هواداران استقلال بر این باور باشند که بازیکنان این تیم از قشر متمول هستند و قراردادهایی به‌مراتب بیشتر از ارزش واقعی خود بسته‌اند. البته این انتقاد نه‌تنها به استقلال بلکه به اغلب تیم‌های لیگ برتری وارد است که قراردادهای میلیاردی و حتی به‌نوعی بی‌حساب و کتاب دارند و بیخودی فوتبال را گران کرده‌اند ولی وقتی با یک بازیکن حتی به غلط قرارداد سنگین بسته می‌شود، چاره‌ای به جز پرداخت وجوه ندارد و باید به او حق داد در صورت عدم دریافت پول خود ناراحت شود و اعتراض کند. در مورد خود سرمربی هم که کار باشگاه قابل دفاع نیست و باید به تعهدات خود عمل کند.

بهانه تکراری

هر چقدر صحبت کردن در مورد مشکلات مالی و بیان دغدغه‌های پیرامون این مسأله منطقی به نظر می‌رسد، حرف‌هایی که ریکاردو در ارتباط با اشتباهات داوری می‌گوید به نوعی تکراری شده است. البته استقلال از داوری ضرر کرده و نمی‌توانیم قضیه را کتمان کنیم اما در برخی دیدارها هم از داوری سود برده است.

اشتباهات داوری برای همه تیم‌ها وجود دارد و نمی‌توان ادعا کرد فقط استقلال از این بابت متضرر شده است؛ بنابراین این رفتار سرمربی استقلال که از هفته‌های میانی نیم فصل اول مرتب همه چیز را بر گردن داوران می‌اندازد نمی‌تواند چندان حرفه‌ای به نظر برسد.

اشتباهات فنی

ریکاردو ساپینتو تا امروز پیرامون همه موارد که از نظر خودش عوامل دور شدن استقلال از قهرمانی بوده صحبت کرده و برخی از آن‌ها کاملا به واقعیت نزدیک است. تازه به حرف‌های او باید مسأله بزرگی به نام حذف شدن استقلال از لیگ قهرمانان آسیا را هم اضافه کرد که حتما ضربه روحی سنگینی به نفرات وارد کرد ولی فراموش نکنیم که استقلال در کنار تمام مواردی که برشمردیم، مشکلات فنی هم دارد که به سرمربی و دستیارانش برمی‌گردد.

هنوز فراموش نکرده‌ایم که استقلال تا هفته‌های پایانی نیم‌فصل اول به یک ترکیب ثابت و انسجام تاکتیکی دست پیدا نکرده بود و در کنار آن، از خاطر نبرده‌ایم که تعویض روزبه چشمی در دربی رفت موجب شد تا پرسپولیس سوار بر بازی شود و در دقایق پایانی گل تساوی را به ثمر برساند. استقلال در دربی برگشت هم با وجود این‌که از حریف عقب افتاده بود، روش کارآمدی برای جبران عقب‌ماندگی نداشت و همه این موارد نشان‌دهنده ضعف است. ضعفی که ارتباطی به تیم داوری ندارد. در مورد حذف شدن از آسیا و تغییرات مداوم مدیرعامل هم باید گفت استقلال فصل گذشته نیز تغییر در عرصه مدیریت و حذف شدن از لیگ قهرمانان را به چشم دید اما هیچ‌کدام از این موارد نتوانست مانع قهرمانی آبی‌پوشان شود.

ضعیف بودن مقابل مدعیان

نکته دیگری که سرمربی استقلال تا امروز هرگز پیرامون آن صحبت نکرده، نتایج ضعیف این تیم برابر تیم‌های مدعی است. استقلال هر دو بازی رفت و برگشت خود برابر سپاهان را واگذار کرد و از جدال با پرسپولیس فقط یک امتیاز به دست آورده است. این تیم در تبریز مقابل تراکتور هم شکست خورد و حتی اگر روز پنج‌شنبه این هفته بتواند سرخ‌پوشان آذری را شکست بدهد، باز هم کارنامه استقلال در مصاف با تیم‌های مدعی و عملکرد این تیم در دیدارهای ۶ امتیازی کاملا ضعیف و غیرقابل دفاع تلقی می‌شود. مسأله بسیار مهمی که ریکاردو ساپینتو باید به آن جواب بدهد.

پرده آخر

اما ساپینتو با تهدید به جدایی از استقلال پروژه خودش را در این باشگاه تکمیل کرد تا به همه بفهماند که چندان نمی‌توان روی او حساب کرد. ساپینتو بعد از بازی با مس رفسنجان رسما اعلام کرد که اگر وضعیت باشگاه استقلال به همین منوال باشد دیگر نمی‌توان روی او برنامه‌ریزی داشت. البته بخشی از این اعتراض قابل درک است اما این‌که سرمربی استقلال در آستانه جام حذفی مدیران را تهدید به جدایی می‌کند از لحاظ روحی و روانی اتفاق ناخوشایندی است و احتمال دارد بازیکنان را با یک دوگانگی ذهنی راهی جام حذفی کند و آن جام نیز از کف برود.

اولین دیدگاه را بنویسید