خانه / برگزیده‌ها,

به سلامت کبد خود اهمیت دهید

کبد چرب
کبد چرب

بیماری کبد چرب غیر الکلی یکی از شایع‌ترین بیماری‌های کبدی در جهان است که از هر ده نفر، سه نفر به آن مبتلا هستند. در این بیماری، بیماران بدون مصرف الکل تجمع زیاد چربی را در کبد تجربه می‌کنند که چاق شدن نیز خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می‌دهد.
با کمبود روش‌های درمانی برای این بیماری، بیشتر تمرکز فعلی بر پیشگیری از کبد چرب معطوف ایجاد تغییرات در سبک زندگی مانند کاهش وزن و تناسب اندام است.

در این راستا، پژوهشگران اطلاعات بیش از ۲۸ هزار نفر را با تمرکز ویژه در مورد ارتباط بین ورزش و سلامت کبد مورد مطالعه قرار دادند. این مطالعات همچنین سطوح چربی کبد را با استفاده از استاندارد طلایی فعلی در تکنیک‌های اندازه گیری غیرتهاجمی، مانند طیف سنجی تشدید مغناطیسی پروتون (H-MRS) و تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) مورد بررسی قرار دادند.

یافته‌های محققان نشان می‌دهد که هم تمرینات هوازی منظم و هم تمرینات کوتاه مدت و با شدت بالا منجر به کاهش قابل توجه چربی در کبد می‌شوند. برای افرادی که در تمرینات مداوم با شدت متوسط شرکت می‌کنند، سطح چربی کبد آن‌ها ۳.۱۴ درصد کاهش یافته، در حالی که افرادی که در تمرینات تناوبی با شدت بالا شرکت می‌کنند، میزان چربی خود را ۲.۸۵ درصد کاهش می‌دهند.

در ادامه محققان خاطرنشان می‌کنند که نتایج نشان می‌دهد که افراد در معرض خطر ابتلا به بیماری کبدی می‌توانند سلامت خود را بدون نیاز به جلسات تمرینی طولانی و خسته کننده بهبود بخشند. به گزارش خبرگزاری علم و فرهنگ، تمرینات تناوبی بر جلسات کوتاه تمرین هوازی با شدت بالا و به دنبال آن دوره‌های متوالی استراحت تمرکز دارد. این باعث می‌شود این تمرین‌ها سریع‌تر شده و به طور کلی انرژی کمتری برای تکمیل شدن مصرف کنند.

مطالعات قبلی نشان می‌دهد که تمرینات تناوبی با شدت بالا همچنین می‌تواند عملکرد قلب را بهبود بخشد و کاری را که ورزش معمولی انجام می‌دهد در کسری از زمان انجام دهد.

دکتر آنجلو ساباگ (Angelo Sabag) پژوهشگر ارشد و فوق دکتری موسسه تحقیقات بهداشتی استرالیا در یک بیانیه دانشگاهی می‌گوید: بیماری کبد چرب غیر الکلی یک پیش بینی کننده اختلالات متابولیک است که ارتباط نزدیکی با ایجاد و شدت بیماری‌های مختلف مانند دیابت نوع ۲ دارد.
دکتر آنجلو در ادامه توضیحاتش می‌افزاید: بررسی‌های ما اهمیت ورزش منظم هوازی را به عنوان یک درمان موثر در افراد در معرض خطر آشکار می‌کند به طوری که هم تمرینات تناوبی با شدت بالا و هم تمرینات مداوم با شدت متوسط، چربی کبد را به درجات مشابهی بهبود می‌بخشند. این پژوهشگر در نت‌ها نتیجه گیری می‌کند که با تمرین سخت‌تر در زمان کمتر با تمرینات تناوبی می‌توانید به نتایجی مشابه تمرینات مداوم دست پیدا کنید که برای افرادی که سبک زندگی پرمشغله و زمان کمی دارند ایده آل است.
شرح کامل این پژوهش و نتایج آن در مجله تخصصی Clinical Endocrinology and Metabolism منتشر شده است.

اولین دیدگاه را بنویسید