خانه / برگزیده‌ها,

بلایی که عصبانیت بر سر قلب انسان می‌آورد

اگر دچار نارسایی قلبی هستید تجربه استرس و عصبانیت می‌تواند مشکلات بیشتری را برای شما ایجاد کند. تحقیقات جدید نشان می‌دهد که استرس و ناآرامی‌های روانی چگونه می‌توانند تأثیر عمیقی بر قلب داشته و زمینه‌ای برای افزایش خطر مرگ شوند. محققان دانشگاه ییل ۲۴ بیمار مبتلا به بیماری قلبی عروقی را بررسی کرده و تأثیر استرس و عصبانیت را بر عملکرد دیاستولیک آن‌ها مورد آزمایش قرار دادند. این عملکرد، توانایی قلب برای استراحت و پر کردن خون از میان انقباضات ماهیچه‌ای است.

طی یک هفته، شرکت کنندگان پرسشنامه‌های روزانه را با نگاهی به تجربیات خود در زمینه استرس و احساسات منفی در ۲۴ ساعت گذشته تکمیل کردند. از این گروه همچنین یک امتحان استرس ذهنی گرفته شد و آن‌ها را با مشکلات ریاضی و سؤالاتی در مورد اوضاع استرس زا اخیرشان، به چالش کشیدند. محققان سپس از اکوکاردیوگرام برای بررسی جریان خون در قلب در حالت استراحت و در حالی که تحت استرس بودند استفاده کردند. در این گزارش، عملکرد دیاستولیک برای بیمارانی گزارش می‌شود که طی یک هفته از معاینه استرس ذهنی خود، عصبانیت را تجربه می‌کنند.

محققان معتقدند عوارض بروز استرس موجب کاهش سریع آرامش و افزایش فشار دیاستولیک در قلب می‌شود. کریستی هریس، نویسنده اصلی این بررسی تحقیقاتی در این باره گفت: استرس و فشار روانی در بیماران مبتلا به نارسایی قلبی امری متداول است و دلیل آن نیز پیچیدگی‌های خودمدیریتی بیماری، وخامت تدریجی محدودیت‌های عملکردی و تشدید علائم و بستری شدن در بیمارستان است.

کووید۱۹ زندگی را برای بیماران قلبی دشوارتر کرده است
این مطالعه همچنین نشان می‌دهد که افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی عروقی با چالش‌های بسیاری روبرو هستند که می‌تواند به یک زندگی استرس زا و پر از تنش منجر شود. همه گیری کرونا تنها یکی از این موارد ناامیدی هاست.

هریس همچنین توضیح می‌دهد: ما شواهدی داریم که نشان می‌دهد بیمارانی که استرس بالاتری دارند، دوره بیماری سنگین‌تر همراه با کاهش کیفیت زندگی و افزایش خطر بروز عوارض جانبی را تجربه می‌کنند. روشن شدن مسیر‌های رفتاری و فیزیولوژیکی مربوطه به ویژه در دوره شیوع COVID-۱۹ بسیار مهم است چرا که در این دوره عوامل استرس زای معمولی در یک بیمار با نارسایی قلبی ممکن است توسط عوامل استرس زای مربوط به همه گیری تشدید و تقویت شود. محققان می‌گویند کیفیت تغییرات زندگی و اضطراب در مورد مسائل آینده باعث افزایش استرس و عصبانیت می‌شود.

متیو بورگ روانشناس بالینی دانشگاه ییل معتقد است: عواملی مانند استرس، فشار روانی و عصبانیت غالبا مورد اغفال واقع شده، به رسمیت شناخته نمی‌شوند و مورد توجه قرار نمی‌گیرند. این مطالعه با زبان صریح کمک می‌کند که نشان دهد استرس و عصبانیت بر نتایج کلینیکی بیماران مبتلا به نارسایی‌های قلبی تأثیر می‌گذارد و باید نارسایی مزمن قلب را به لیست بیماری‌های ایسکمیک قلب (عروق تنگ) و بیماری آریتمی اضافه است.

محققان و نویسندگان این تحقیق مطالعاتی اکنون در حال بررسی این موضوع هستند که چگونه با استفاده از تکنیک‌های مدیریت استرس می‌توان اثرات سوء بیماری قلبی را کاهش دهد.

اولین دیدگاه را بنویسید