خانه / برگزیده‌ها,

این نوشیدنی های خوشمزه باعث مرگ زودرس می شوند

چای
چای

تحقیقات جدید محققان دانشگاه کمبریج نشان داد، مصرف قهوه، چای یا آب به جای نوشیدنی های شیرین شده با شکر، با میزان کمتر مرگ زودهنگام ناشی از بیماری قلبی عروقی (CVD) و علل دیگر در بزرگسالان دیابتی مرتبط است. به گفته پژوهشگران، این یافته ها بر نقش نوشیدنی های سالم در مدیریت بیماری دیابت نوع 2 تاکید می کنند.
دیابت نوع ۲ بسیاری از اندام ‌های اصلی، از جمله قلب، رگ‌ های خونی، اعصاب، چشم‌ ها و کلیه‌ ها را تحت تاثیر قرار می ‌دهد. دیابت، همچنین با افزایش خطر بیماری قلبی، سکته مغزی، فشار خون بالا و باریک شدن عروق خونی مرتبط است.

محققان گفته اند: رژیم غذایی، نقش کلیدی در مدیریت دیابت دارد؛ با این حال اطلاعات زیادی در رابطه با ارتباط مصرف انواع خاص نوشیدنی ها و مرگ و میر یا بیماری های قلبی عروقی در بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع ۲، موجود نیست.

برای این مطالعه، تیم تحقیقاتی، داده‌ های ۱۵ هزار بزرگسال مبتلا به دیابت نوع ۲ را مورد بررسی قرار داد. پس از ۱۸ سال، ۳۴۰۰ نفر از این افراد به بیماری های قلبی عروقی مبتلا شدند و ۷۶۰۰ نفر، درگذشتند.

پس از تعدیل سایر عوامل سبک زندگی، دانشمندان دریافتند، به طور کلی خطر مرگ زودهنگام به هر دلیلی در شرکت ‌کنندگانی که بیش از ۱ وعده در روز، نوشیدنی های شیرین شده با شکر مصرف می کردند، ۲۰ درصد بیشتر بود.

ارتباط مشابهی بین مصرف این نوشیدنی ها و موارد CVD مشاهده شد. به طور خاص، مصرف نوشیدنی های شیرین شده با شکر، با 25٪ افزایش خطر ابتلا به CVD و 29٪ افزایش خطر مرگ و میر ناشی از CVD مرتبط بود.

با این حال مصرف شیر پرچرب با قهوه یا چای، به جای نوشیدنی های شیرین شده با شکر، به طور مداوم با کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و خطر مرگ و میر ناشی از علل مختلف، مرتبط بود.

پژوهشگران اظهار داشته اند: به طور کلی، این یافته ها، درک ما از پیامدهای سلامتی نوشیدنی های مختلف برای بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع ۲ را گسترش می دهند.

یافته های تحقیقاتی این مطالعه در مجله The BMJ منتشر شده اند.

اولین دیدگاه را بنویسید