خانه / برگزیده‌ها,

این نوشیدنی بلای جانتان می‌شود

مشروبات الکلی

دکتر شاهین شادنیا درباره افزایش موارد مسمویت با الکل‌های سمی اظهار کرد: اغلب موارد مسمومیت‌هایی است که به بهانه تفریح، اقدام به مصرف مشروبات دست ساز و سمی کرده اند.

وی با بیان این که الکل‌هایی که به صورت دست‌ساز و یا قاچاق وارد کشور می‌شود زمینه‌ساز بروز مسمویت‌های خطرناک می‌شوند، افزود: در کشور ما تولید و واردات مشروبات الکلی ممنوع است و مشروبات الکلی که به صورت قاچاق از سایر کشور‌ها وارد می‌شود، حاوی الکل اتانول با غلظت‌های مختلف هستند.

وی با تاکید بر این که مصرف الکل‌های اتیلیک یا اتانول سمیت جدی و خطر مرگ و میر برای افراد ندارد اضافه کرد: صرفا مصرف بیش از حد این مشروبات الکلی می‌تواند خطرناک باشد.

وی با بیان این موضوع که مشروبات الکلی که به صورت قاچاق وارد کشور ویا به صورت غیرمجاز تهیه می‌شود خطرات جدی برای مصرف کننده به همراه دارد ادامه داد: معمولا افراد سودجو در مراحل ساخت این مواد از الکل‌های حاوی متانول و سمی استفاده می‌کنند و همین موضوع زمینه‌ساز بروز مسمومیت شده است.

وی گفت: ماده مشخصه در مشروبات “اتانول” است که در مقدار و مصرف مشخص معمولا باعث بروز مسمومیت‌های جدی در افراد نمی‌شود.

وی با بیان این که به طور کلی مصرف بیشتر از حد مشروبات الکلی با نشانه‌هایی همراه است گفت: نداشتن تعادل، ناهماهنگی بین فعالیت‌های عضلانی و مغزی، پرخاشگری، خواب آلودگی و یا افت قندخون از نشانه‌های مصرف مشروبات الکلی است.

وی با تاکید بر این که الکل‌های حاوی اتانول سریع علامت ایجاد می‌کنند و به محض مصرف با با بالا رفتن الکل در خون علامت‌ها سریع رخ می‌دهد، گفت: در مورد الکل‌های سمی و غیر استاندارد مشکل اینجاست که این مواد سمی در فاز اولیه بعد از مصرف نشانه یا علامت خاصی ندارند، وقتی این مواد سمی وارد بدن می‌شوند، شروع به متابولیزه شدن می‌کنند.

وی با بیان این که مسموم شدن با متانول زمانبر است هشدار است: عمده بیماران بین هشت تا ۱۲ ساعت زمان و یا حتی در مواردی تا ۷۲ ساعت بعد از مصرف این مواد سمی دچار نشانه‌های مسمومیت می‌شوند.

وی با اشاره به این که مصرف مواد الکلی سمی با درجاتی از اختلال بینایی همراه است عنوان کرد: افرادی که تجربه مصرف این مواد را دارند معمولا بعد از چند ساعت به یکباره دچار تاری و یا سیاهی دید می‌شوند. نشانه ایی مثل برفکی شدن دید و یا اصطلاحا مگس پراکنی و متاسفانه در شرایط وخیم‌تر شدن مسمویت کوری مطلق از مهمترین عارضه‌ای مصرف مشروبات الکلی سمی و دست ساز است.

وی با بیان این که مراجعه سریع به مراکز درمانی به دنبال مسمومیت با الکل ضرورت دارد تاکید کرد: بسیاری از افراد با فرض این که با گذشت زمان نشانه‌های مسمومیت کمتر می‌شود در همان ساعات اولیه به مراکز پزشکی مراجعه نمی‌کنند، این کار می‌تواند باخطرات جدی همراه باشد، آسیب‌های چشمی، کوری، کاهش سطح هوشیاری و یا بروز مشکلات کلیوی از جمله آن است.

دکتر شادنیا با یادآوری این که نشانه‌های مسمومیت با الکل‌های سمی با تاخیر بروز می‌کند هشدار داد: نکته مهم درباره الکل‌های سمی این است که هر فردی که از این مشروبات استفاده کند دچار مسمومیت می‌شود بنابراین میزان مصرف در بروز نشانه‌ها عامل تعیین کننده آسیب نیست، مصرف این مواد سمی در هر اندازه‌ای خطرناک است.

اولین دیدگاه را بنویسید