خانه / برگزیده‌ها,

این نامه را فقط خانم المیرا شریفی‌مقدم بخواند

المیرا شریفی مقدم
المیرا شریفی مقدم

چند روز پیش صبح‌مان با ویدئویی از صحبت‌های خانم مجری‌ای شروع که به روزنامه ما نقد داشته و از اینکه آن روز مشخص صفحه‌آرایی و چیدمان روزنامه با آن‌چیزی که ایشان فکر می‌کند، مغایرت داشته، ابراز ناراحتی می‌کند…

علی ورامینی در روزنامه هم میهن نوشت: چند روز پیش صبح‌مان با ویدئویی از صحبت‌های خانم مجری‌ای شروع که به روزنامه ما نقد داشته و از اینکه آن روز مشخص صفحه‌آرایی و چیدمان روزنامه با آن‌چیزی که ایشان فکر می‌کند، مغایرت داشته، ابراز ناراحتی می‌کند.

منکر این نمی‌شوم که دیدن چهره‌ای چون خانم شریفی‌مقدم را به دیدن بسیاری دیگر از چهره‌ها در تلویزیون ترجیح می‌دهم. به کلیت نقد ایشان هم کار ندارم، فقط می‌خواهم بگویم خانم شریفی‌مقدم، ما «همکار» شما نیستیم. نه اینکه داوری ارزشی نسبت به کار شما داشته باشم یا بخواهم بگویم کار ما ارجح بر شماست. ابداً چنین نیست. اشاره من به جمله پایانی شماست، آنجا که گفتید «همکاران رسانه‌ای ما ارزش‌های خبری دیگری دارند.» حقیقت اینکه همکاران شما همان دوستانی هستند که صبح‌ها در استودیو با آنها برنامه اجرا می‌کنید. کار ما فقط اشتراک لفظی با کار شما دارد، می‌گویم چرا و امیدوارم در آن برنامه صبح‌تان مجالی پیدا کنید که این را هم بخوانید.

ازقضا ما همکار شما نیستیم چون در کاری که شما و دیگر همکاران‌تان همه این سال‌ها در مقام مجری اخبار می‌کردید و می‌کنید، نه فقط ارزش خبری جایگاهی نداشته که حتی کمتر می‌توان لحظه‌ای را به‌خاطر آورد که تلویزیون در بیان خبری، منافع ملی (و نه منافع گروهی) را مد نظر داشته باشد. روی صحبتم با شما نیست البته، شما که فقط خواننده خبرهایی بودید و هستید که برای‌تان نوشته می‌شود، اما اگر تحریریه شما با آن همه عِده و عُده ارزش خبری می‌دانست که مرجع خبری ایران به خارج از ایران نمی‌رفت.

ما همکار شما نیستیم، چون در این چندماه تقریبا هر روز یکی از ما کم شده است، از شما نه. هر روز دوستان و خانواده عده‌ای از ما دَرِ زندان یا بازداشتگاهی است و عزیزان همکاران دیگری دربه‌در وثیقه و دنبال راهی به رهایی.

ما همکار شما نیستیم، تقریبا هیچ‌کدام از ما نه اینترنت بدون فیلتر دارد، نه وی‌پی‌ان طبقه خاص. ما این روزها برای آپلود شدن هرکدام از محتواهای‌مان، مو سفید می‌کنیم و برای دانلود شدن چیزکی، عمر می‌دهیم. البته که مثل همه دیگر مردمان.

ما همکار شما نیستیم خانم شریفی‌مقدم، چون شما تا وقتی مثل آن دیگر همکار معروف و مفسر فوتبال‌تان، جلوی دوربین آن‌طرف نروید، هیچ‌کدام از مدیران و مسئولان امنیتی باور نمی‌کنند که ممکن است به طرفة‌العینی تغییر عقیده و موضع دهید و یک‌دورکامل چرخ بزنید. شاید باورتان نشود، اما به ما به‌چشم مظنونین همیشگی نگاه می‌شود. اینطور که ما «هنوزنرفتگان» به شبکه‌های آن‌طرف هستیم. برای همین است که شما در هر صورتی خودی می‌شوید و ما غیرخودی.

ما همکار شما نیستیم، همکارها کمی بالا و پایین هم‌تراز هم درآمد دارند، نه‌اینکه دستمزد یک اجرای چندساعته، اندازه حقوق یک‌ماه همکاران دیگر باشد. ما خانه سازمانی نداریم، وام‌های کم‌بهره و طولانی‌مدت دریافت نمی‌کنیم و دستمزدهای‌مان وسط سال بالا نمی‌رود تا از تورم، کمتر آسیب ببینیم.

ما همکار شما نیستیم، شما هر روز تن‌تان نمی‌لرزد که آیا امروز هم برقرار هستیم؟ آیا نهادی ما را به بهانه‌ای توقیف نخواهد کرد؟ خانم مجری، ما اگر همکار شما بودیم، ما را جلوی رئیس‌قوا می‌گذاشتند تا فقط در تایید سخنان رئیس‌جمهور و رئیس‌مجلس سری تکان دهیم و ذوق کارهای نکرده‌شان را کنیم.

شما مثل ما دیگر یاد خاطرات مدرسه و بچه‌های شیرینی که پیش معلم و مدیر چغلی می‌کردند، نمی‌افتید. شاید باورتان نشود اما هر آیینه ما را بعضی که ازقضا همکار می‌خوانند، مورد لطف قرار می‌دهند و سعی می‌کنند به لطاف‌الحیلی حذف‌مان کنند‌. نمی‌دانم ما جز جای خودمان در فضای تنگ تحریریه، جای چه‌کسی را تنگ کردیم که دوست دارند نباشیم.

خانم شریفی ما همکار شما نیستیم، هرگز ۱۰۰روز همکارتان به‌جرم کار حرفه‌ای‌اش در زندان نیفتاده، شما هر روز احساس نمی‌کنید که این محل کار یک خلأیی دارد، یکی که باید می‌بود و نیست.

اولین دیدگاه را بنویسید