خانه / برگزیده‌ها,

این راهکارهای ساده برای خلاصی از درد کمر به شما کمک می کند

کاهش وزن
کاهش وزن

حسن قندهاری فوق تخصص جراحی ستون فقرات و متخصص ارتوپد، با اشاره به اینکه ضربه‌ها پس از گذشت زمان علامت دیسک خفیف نمی دهند گفت: علامت ناشی از ضربه با دیسک متفاوت است اما یک دیسک کوچک می‌تواند پیش زمینه ای برای اسپاسم عضلانی باشد. این اسپاسم ها و بیماریهای دژنراتیو(فرسایشی تخریبی) کمری در سنین کمتر از 50 سال نیاز به بررسی بیش از یک ام آر آی ندارد. اگر درد در حال کاهش باشد ورزش به فرد کمک می کند تا به زندگی عادی بازگردد. اصلی مهم در این بین وجود دارد و آن این است که محدودیتی برای این بیماران وجود ندارد. هرچه این بیماران زودتر به زندگی عادی بازگردند احتمال بهبودی وی بیشتر خواهد بود.

وی در خصوص بیماری‌های سیاتیک و دیسک کمر گفت: این دو از هم جدا نیستند. دیسک کمر پس از آزردگی مسیری از یک بیرون زدگی عادی تا زمانیکه دیسک پاره می شود را طی می‌کند. وقتی دیسک پاره می‌شود و روی عصب فشار می آورد درد آن اصطلاحا سیاتیکا نامیده می‌شود. درد دیسک کمر و سیاتیکا در فردی که درد تیرکشنده در اندام خود دارد، وجود دارد و قابل افتراق نیست.

این فوق تخصص جراحی ستون فقرات کشورمان خاطرنشان کرد: اگر درد کمر در طیف سنی 20 تا 50 سال به صورت مستمر و دائمی باشد حتما نیازمند بررسی است اما دردهایی که صرفا شب اتفاق می‌افتد و روز برطرف می‌شود معمولا مکانیکال هستند و موضوع مهمی نیست. کاهش وزن و رعایت اصول بهداشت ستون فقرات حتما به رفع درد کمک می‌کند.

قندهاری درباره افرادی که برای مدت طولانی درد کمر دارند و مسکّن مصرف می‌کنند گفت: اگر بیش از 6 ماه از خوردن مسکّن بگذرد و بیرون‌زدگی دیسک واضح و علامت‌دار باشد حتما باید درمان شود. درمان این افراد می‌تواند ساده همراه با تزریق یا جراحی باشد.

وی درخصوص افرادی که کمردرد دارند اما در ام آر آی آنها موردی مشاهده نشده گفت: این افراد دردهای مکانیکی دارند. اگر این درد ثابت باشد باید بررسی بیشتری به جز ام آر آی انجام شود. درد و سوزش بین دو کتف و سرشانه در مشاغلی مثل آرایشگری و دندانپزشکی به ویژه اگر کمی قوز داشته باشند وجود دارد . این افراد باید در حین کار حالت بدنی خود را تغییر داده و ورزش‌های اصلاحی را انجام دهند.

اولین دیدگاه را بنویسید