خانه / برگزیده‌ها,

ایران روسیه را دور زد؟

ایران+و+روسیه
ایران+و+روسیه

ارمنستان بیشتر گاز طبیعی مورد نیاز خود را از روسیه وارد می‌کند. اما روابط این کشور با مسکو تیره شده و ایروان به‌زودی جایگزین‌هایی برای آن خواهد داشت. ایران و ارمنستان توافق کرده‌اند میزان فروش گاز ایران به این کشور را تا ۲۰۳۰ دو برابر افزایش دهند.

این توافق طی دیدار نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان از تهران حاصل شد. این یادداشت تفاهم در اول ماه نوامبر توسط مجید چگینی معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران و گنل سانوسیان، وزیر مدیریت منطقه‌ای و زیرساخت‌های انرژی ارمنستان امضا شد.

ارمنستان در حال حاضر سالانه حدود ۳۶۵ میلیون مترمکعب گاز طبیعی از ایران وارد می‌کند. طبق گفته‌ چگینی، ایران روزانه ۱ میلیون مترمکعب گاز به ارمنستان صادر می‌کند که طبق این تفاهم‌نامه جدید ۲ برابر خواهد شد.

دو طرف تجارت انرژی را بر اساس توافق‌نامه گاز در قبال برق که در ۲۰۰۶ امضاشده بود انجام می‌دهند. ارمنستان یک مترمکعب گاز از ایران را در ازای ۳ کیلووات ساعت برق تولیدی نیروگاه‌های حرارتی خود خریداری می‌کند. افزایش حجم این تجارت با افزایش ظرفیت تولید برق ارمنستان ممکن شده‌است. یک نیروگاه برق حرارتی جدید توسط شرکت ایتالیایی رنکو در ۲۰۲۱ به مرحله تولید رسیده و می‌تواند تولید نیروگاه حرارتی ایروان را تکمیل کند.

اما با وجود افزایش واردات گاز از ایران، روسیه همچنان بزرگ‌ترین عرضه‌کننده گاز به ارمنستان است. ارمنستان سالانه بیش‌از ۲ میلیارد مترمکعب گاز از روسیه در ازای پرداخت ۱۶۵ دلار در هر هزار مترمکعب خریداری می‌کند. قیمت واردات گاز از روسیه ۱۵ دلار در هر هزار مترمکعب در ۲۰۱۹ افزایش یافت و از آن زمان تغییری نکرده‌است.

اولین دیدگاه را بنویسید