خانه / برگزیده‌ها,

اگر یبوست دارید این مواد غذایی را نخورید!

یبوست
یبوست

یبوست از بیماری‌های شایع گوارشی است. اینکه چه مواد خوراکی را هنگام ابتلا به یبوست نباید خورد بسیار اهمیت دارد. در ادامه لیست غذا‌هایی ممنوعه را برای یبوست می‌خوانید.

عدس

موز نارس
نسکافه

لازانیا

مواد غذایی شور

مواد غذایی پرادویه

پنیر‌های کهنه

ماکارونی

غذا‌های آماده

قهوه

میوه‌های ترش

گوشت‌های مانده

ترشی‌ها

قارچ

بادمجان

تحلیل خوراکی‌های خطرناک در یبوست
تقریبا ۲۷ درصد از بزرگسالان دچار یبوست و علائم همراه با آن مانند نفخ و گاز معده می‌شوند. با افزایش سن یا کاهش فعالیت بدنی، احتمال بروز این مشکل بیشتر خواهد بود. مصرف بعضی از غذا‌ها به رفع یا کاهش مشکل یبوست کمک می‌کند، در حالی‌که بعضی دیگر آن را تشدید می‌کند. در ادامه شما را با بعضی از مواد غذایی که باعث یبوست می‌شود، آشنا می‌کنیم:

لبنیات

اگر غالباً دچار یبوست می‌شوید، به رژیم غذایی خود نگاهی بیندازید. مصرف بیش از حد پنیر و شیر ممکن است باعث یبوست شود، اما لازم نیست از خوردن لبنیات دست بکشید. تنها مصرف این ماده غذایی را محدود کنید و انتخاب‌های خود را تغییر دهید.

ماست دارای پروبیوتیک را امتحان کنید؛ این نوع ماست حاوی باکتری‌های زنده‌ای است که به عملکرد دستگاه گوارش و رفع یبوست کمک می‌کند.

غذا‌های آماده

امروزه مشغله‌های زندگی باعث شده‌است بسیاری از افراد به وعده‌های غذایی آماده روی بیاورند. اکثر این غذا‌ها دارای فیبر اندک است.

فیبر ماده‌ای است که به حرکت سریع غذا در سیستم گوارش کمک می‌کند. در نتیجه زمان جذب مواد غذایی پرکالری را کاهش و دفع آن‌ها را افزایش می‌دهد؛ بنابراین سعی کنید مصرف این نوع غذا‌ها را در برنامه غذایی خود محدود کنید.

غذا‌های سرخ شده
غذا‌های سرخ شده دارای چربی فراوان است و به سختی هضم می‌شود. هنگامی‌که غذا به آرامی در روده بزرگ حرکت می‌کند، آب آن خارج می‌شود؛ این امر مدفوع را سخت می‌کند و باعث ایجاد یبوست می‌شود.

تخم‌مرغ

پروتئین این غذا بالا و فیبر آن اندک است. لازم نیست این ماده غذایی پرخاصیت را از فهرست غذایی خود حذف کنید. فقط کافی است مقداری غذای پرفیبر را به آن اضافه کنید. مصرف املت را با اسفناج و گوجه‌فرنگی تازه امتحان کنید.

گوشت نرم

این غذا سرشار از پروتئین و چربی، اما فاقد فیبر است. مصرف استیک آبدار را می‌توان با دورچین کلم بروکلی متعادل کرد. کلم بروکلی به حرکت آسان غذا در دستگاه گوارش و در نتیجه رفع یبوست کمک خواهد کرد.

کیک

یبوست ممکن است به دلایل زیادی اتاق بیفتد. شیرینی، کلوچه و سایر خوراکی‌های حاوی شکر تصفیه‎شده، دارای فیبر و مایعات اندک و چربی زیادی است؛ بنابراین این نوع خوراکی‌ها برای افراد مبتلا به یبوست، مناسب نیست.

نان سفید

مصرف زیاد نان سفید مدفوع را خشک و سخت می‌کند. این نوع نان از آرد سفید که دارای ‎فیبر اندک است، تهیه می‌شود. در عوض نان تست سبوس‌دار مصرف کنید. مصرف این نان هضم غذا را راحت‌تر می‌کند.

کافئین

نوشیدن دو فنجان قهوه در افراد مختلف تأثیر متفاوتی دارد. کافئین موجود در قهوه و نوشابه می‌تواند مانع نگهداری آب بدن شود؛ آب‌داربودن بدن به اجابت مزاج کمک می‌کند؛ بنابراین در مصرف این ماده غذایی احتیاط کنید.

اولین دیدگاه را بنویسید