خانه / برگزیده‌ها,

اگر خواب رفتگی مچ دست دارید، بخوانید

دست
دست

دکتر حبیب مفخم، متخصص طب فیزیکی و توانبخشی با اشاره به بیماری تونل مچ دستی گفت: خواب رفتگی انگشتان دست، به ویژه در هنگام استفاده از تلفن یا کارهای دستی یا در موارد شدیدتر، بروز خواب رفتگی در زمان خواب و منجر به بیدار شدن از خواب و تسکین آن با تکان دادن و حرکت هایی در ناحیه مچ دست ، این مجموعه علائم، ما را به یاد بیماریی به نام بیماری تونل مچ دستی می اندازد که در اصطلاح به شکل مخفف به آن cts می گوییم.

وی ادامه داد: بیماری تونل مچ دستی به علت تحت فشار قرار گرفتن عصبی به اسم عصب مدین، موجب خواب رفتگی انگشت ها به ویژه در زمان خواب می شود.

این متخصص طب فیزیکی و توانبخشی با بیان اینکه عصب مدین، عصبی است که انگشت شصت ، انگشت نشانه و انگشت بلند یا وسطی و نیمی از انگشت حلقه را، که به سمت انگشت بلند دست است، عصب دهی می کند، افزود: فشار روی این عصب در ناحیه مچ دست باعث خواب رفتگی انگشت ها به ویژه در زمان خواب می شود. تشخیص این مشکل از طریق بررسی نوار عصب و عضله، صورت می گیرد.

وی در خصوص درمان این بیماری گفت: درمان های بسیار مناسبی برای این مشکل وجود دارد. استفاده از روش های فیزیوتراپی و یا استفاده از مچ بند در زمان خواب و بیداری و تزریق کورتکلستروئید ها در کنار عصب باعث خواهد شد که التهاب در ناحیه تونل مچ دستی و افزایش فشار کاهش پیدا کند و منجر به بهبود علائم شود.

این متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در پایان اظهارداشت: در نهایت اگر مشکل خواب رفتگی انگشت ها با این روش ها کاهش پیدا نکرد بایستی عمل جراحی انجام شود که با ایجاد شکاف مختصر و کوچکی درناحیه مچ دست، عصب از فشار رها می شود و علائم، بهبود پیدا می کنند.

اولین دیدگاه را بنویسید