خانه / برگزیده‌ها,

ارتباط عجیب افسردگی با سکته مغزی

افسردگی
افسردگی

محققان توضیح دادند: افسردگی می‌تواند تاثیر بسیار مخربی بر جنبه‌های مختلف زندگی افراد داشته باشد. یافته‌های ما تصویر گسترده‌ای از ارتباط افسردگی با خطر سکته مغزی ارائه داده اند. نتایج ما نشان داده اند که علائم افسردگی با افزایش خطر سکته مغزی در گروه‌های سنی مختلف مرتبط است.

افسردگی، یک اختلال شایع و جدی است که نه تن‌ها منجر به احساس غم و اندوه در فرد می‌شود بلکه عملکرد جسمی و عقلانی افراد را تحت الشعاع قرار داده و در توانایی وی برای انجام دادن فعالیت‌های روزانه از قبیل غذا خوردن و خوابیدن نیز اختلال ایجاد می‌کند. خستگی، اضطراب، پرخاشگری، بدخلقی، درد فیزیکی و افکار خودکشی، از جمله علائم افسردگی هستند.

پژوهشگران در این مطالعه، داده‌های ۲۶ هزار نفر از سراسر جهان را مورد مطالعه قرار دادند. در ابتدای مطالعه، از شرکت کنندگان خواسته شد تا پرسشنامه‌هایی را در رابطه با عوامل خطر قلبی عروقی از جمله فشار خون بالا و دیابت تکمیل کنند. اطلاعات مربوط به علائم افسردگی در هر یک از شرکت کنندگان نیز یک سال پیش از شروع مطالعه، جمع آوری شده بود.

پس از تعدیل عواملی از جمله سن، جنسیت، تحصیلات، فعالیت بدنی و سایر عوامل سبک زندگی، خطر سکته مغزی، در میان افرادی که علائم افسردگی داشتند، ۴۶ درصد بیشتر از افرادی بود که علائم افسردگی نداشتند. محققان همچنین دریافتند، نتایج ریکاوری پس از گذشت یک ماه از سکته، در افرادی که علائم افسردگی داشتند در مقایسه با سایر شرکت کنندگان، بدتر بودند.

دانشمندان اظهار داشتند: در این مطالعه، ما اطلاعات بیشتری در رابطه با اینکه افسردگی چگونه می‌تواند بر خطر سکته مغزی تاثیر بگذارد، کسب کردیم. بر اساس این نتایج، علائم افسردگی نه تنها می‌توانند بر سلامت روان تأثیر بگذارد، بلکه خطر سکته مغزی را نیز افزایش می‌دهند.

یافته‌های تحقیقاتی این مطالعه در مجله Neurology منتشر شده اند.

اولین دیدگاه را بنویسید